DE KADASTR AAL-TECHNISCHE DIENST. Inleiding. Het streven naar verbeteringen bij het Kadaster, 't welk bij de ingewijden bestaat, duidt erop, dat het tempo der ontwikkeling van dit dienstvak, al moge het in latere perioden in vergelijking met dat van vroegere, versneld genoemd kunnen worden, niet snel genoeg geweest is om te voldoen aan de eischen, die tegen woordig redelijkerwijs gesteld zouden moeten kunnen worden aan eene staatsinstelling als deze. Wanneer men bedenkt, dat bij aanleg van een spoorweg of een kanaal het Kadaster als regel thans niet dan na uitgebreide opmetingen in staat is voldoend juiste gegevens te verschaffen omtrent de horizontale ligging en de grootte der in aanraking komende perceelen, terwijl toch eene instelling, die deze gegevens vlug voor het grootste deel uit haar archief kan verschaffen, tegenwoordig zeer wel bestaanbaar is te achten, of om een ander geval te noemen dat van ge deelten van steden of van kommen van welvarende dorpen, in welke voortdurend tal van overdrachten van grond en wijzigingen in de bebouwing plaats vinden, tegenwoordig geene kaart bestaat op grooter schaal dan van i op 2500, terwijl de bestaande kaart, zelfs indien zij opgevat wordt als overzichtsteekening, niet als mathematisch gegeven, den vorm der gebouwen en der perceel grenzen en de ligging ervan ten opzichte van elkander meer malen niet voldoende duidelijk en juist aangeeft en bij het bij houden, behalve door hare onvolkomenheden, ook door de te kleine schaal telkens opnieuw veel tijd en inspanning eischt, dan blijkt ook hieruit, dat het Kadaster niet voldoende medegegaan is met de eischen des tijds. Hermeting. Het voornaamste vernieuwingsmiddel is de hermeting. Dp eerste hermetingen brachten reeds plans op grootere school. De her metingen brachten ook grootere nauwkeurigheid. Beziet men het register van driehoeksmeting eener hermeting van omstreeks 1865 dan blijkt dit nog wel uit hetzelfde formulier te bestaan als bij de oorspronkelijke triangulatie gebruikt,werd, doch men ontwaart 38

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 38