4° van minder gewicht te doen zijn dan van de andere en dus ook cultuurgrenzen met controle op te meten. Ondanks het gemis der rechtsgeldigheid verschaften toch de hermetingen gegevens omtrent de begrenzingen, die beter vol deden dan de vroegere aan de eischen van belasting en van boekhouding op de rechten op den grond en ook aan andere behoeften van de overheid en van het publiek, die inmiddels ontstaan waren. Die verbetering kon zich gedurende langeren duur laten gelden, naarmate de technische bijhouding beter ge schiedde; deze kan niet voorkomen, dat de afwijkingen tusschen den kadastralen- en den eigendomstoestand ook bij een hermeten plan na verloop van jaren menigvuldiger worden. De evolutie in de bij hermeting gevolgde werkwijzen is ge komen tot wat wij kunnen aanduiden als «het systeem Dieren». Dit systeem staat in nauw verband met het resultaat van den arbeid der Staatscommissie 1906, betreffende Registratiewetgeving enz. Ongetwijfeld zullen bij verdere toepassingen van dit stelsel in de toekomst nog veranderingen gewenscht blijken, mogelijk ten koste van den eenvoud; zoo zal b.v. de manier van vastleggen van de perceelshoekpunten alleen aan veelhoekszijden, zonder dat de scheidingen zelf uitgebakend of aan de erbij staande ge bouwen vastgemeten worden, in eene dichtbebouwde stad niet zoo zijn door te voeren als in een open dorpskom; om daar te kunnen komen tot coördinaten van de knikpunten in de eigen- domsgrenzen zullen meer meetlijnen en als zoodanig ook scheidingen zelf en kanten van gebouwen in de constructie opgenomen moeten worden; en ook blijft het nog eene vraag of in 't algemeen voor de ligging der gebouwen niet een grooter aantal nauwkeurige gegevens moet verzameld worden dan alleen betreffende den voorgevel van enkele hoofdgebouwen, die op het bijblad voorkomt; voor bepaalde doeleinden, andere dan grond belasting, kan eene teekening, nauwkeurig niet alleen ten opzichte van de eigendomsgrenzen, maar ook ten aanzien van de ge bouwen gewenscht zijn en vastmeting van meer gebouwen aan de polygoonzijden ;is voor vlugge reconstructie van deze op het terrein later van groot nut; ieder weet ook hoe dikwijls steenen, die tot vaste punten dienen, verstoord worden. Maar zooals het systeem Dieren daar ligt oefent het op den deskundige groote bekoring uit door zijn logischen opzet als ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 40