onderscheid makende tusschen wat het Kadaster is en wat men wenschte dat het ware eerder niet de gebogen bezitsgrens (hoewel deze waarschijnlijk de eigendomsgrens is) als kadastrale aanwijzen, doch de rechte en zal men daarbij partijen in dit geval over de waarde ervan inlichten. In de nieuwe I. K. is dit streven naar hoog houden der «kadastrale» gegevens o.m. merk baar in het bepaalde omtrent de toepassing van verandering in den eigendom als gevolg van natuurlijke oorzaken b.v. bij aanwas of afslag. Hier geldt 't een bewegelijke grens, waarvan op de kaart de stand van een moment is vastgelegd en bij latere meting een andere stand wordt geconstateerd. Als nu de kaart in hare voorstelling van den eersten stand (een kadastrale grens) en van den tweeden stand (evenzoo een kadastrale grens) goed is, dan is het juist de volgens die kaart overgegane gedeelten te «verwijzen». Ook als men «kadastrale grens» voor dit geval zou willen identificeeren met «eigendomsgrens» moet toegegeven worden dat deze inderdaad veranderd is (bewogen heefi) en uit die verandering volgt de verwijzing. Het vroeger toegepaste «redres» had het voordeel de tenaamstelling en de boekhouding op de hypotheken op eenvoudige wijze in orde te doen zijn, doch dit behoeft niet als de hoofdzaak beschouwd te worden, immers die kunnen te dezen aanzien toch op orde gebracht worden; de thans voorgeschreven vermelding van het wetsartikel (B. W. 651 577, 646) is te vergelijken met die van een titel en de tenaam stelling geschiedt zonder consorten; wat betreft de hypotheken bestaat er een dergelijk voorschrift nog niet, bij aanwas aan een bezwaard perceel is bij de tegenwoordige inrichting der boek houding de administratieve bezwaardheid wel de juiste (B. W. 1211), bij afslag van een bezwaard perceel het administratief bezwaard worden der rivier tengevolge der verwijzing echter onjuist De fictie van het niet veranderd zijn der grens is los gelaten in verband met het veranderde inzicht in de waarde der kadastrale gegevens. Zoo zal in de toekomst bij toepassing van art. 10 der ontworpen wet op de grensregeling, slaande op de gevallen van te constateeren geringe grenswijziging, welke alsdan geschiedt zonder dat er vermenging van rechten plaats heeft, bij welke gevallen thans redres of consortenboeking of overpijiing 44 Men vergelijke T. K. L. 1919, 5e afl. blz. 139 v.v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 44