46 Kadaster klaar zijn voor de in de toekomst te vervullen taak, wanneer meetbrieven en grensregelingen volgens de voorstellen der Staatscommissie of andere in die richting gaande wetswijzigmg1) worden ingevoerd en het is een factor, die het invoeren bij de wet van de positieve werking der kadastrale gegevens ten aan zien der grenzen bevordert. Zoolang die wettelijke sanctie er niet is, blijft er aanleiding tot hinken op twee gedachten, maar in de ontwikkeling, waar deze naar het betere wijst, mag niet teruggegaan worden. Een analogon van de kwestie, die zich voordoet bij de keuze van meetmethode, heeft men bij de bepa ling van kadastrale grootten niemand zal toch voorstaan bere keningen uit meetcijfers achterwege te laten omdat de grafisch berekende grootten voor de grondbelasting meer dan goed zijn en' voor de berekening van koopprijzen veelal niet nauwkeurig genoegintegendeel men zal ook hierbij, zonder er overdreven werk van te maken, naar het meer juiste streven en trachten voorshands door een of andere aanteekening dat meer juiste niet in de massa van het geheeel teloor te doen gaan. Het aantal suppletoire metingen, dat verricht moet worden, is grooter dan vröeger in een zelfde tijdsverloopdeze toename zal zich in de toekomst in stijgende mate blijven voordoen. Elke verbetering in werkwijze dient ook met het oog hierop aange wend te worden. Beperking in de metingen zonder nadeelige gevolgen was reeds mogelijk en deze kan wellicht nog iets verder doorwerken dan thans, door weglating van nog meer bijgebouwtjes, die niet noodig zijn voor de verkenning. De krachten dienen op de doelmatigste wijze gebruikt te worden. De vraag doet zich voor of minderwaardig meetwerk bij den gewonen dienst door een soort van daartoe opgeleide adjunct landmeters verricht kan wordenis dat mogelijk, dan zal deze besparing brengende verandering niet nagelaten mogen worden. De resultaten van het meetwerk van niet volledig geschoolde land-opmeters in dienst van gemeenten e. d., waarmede landmeters van het Kadaster dikwijls in aanraking komen, stemmen deze De Landmeter van het Kadaster v. d. Linden v. S., tegenstander van meet brieven, staat met 't oog op rechtsgeldigheid andere bepalingen voorzie behalve T. K. L, ook Weekbl. v. P. N. en R. nos. 2545/7.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 46