48 lijnen in rood wórden geteekend en de nieuwe nummers in zwart bleven vermeld en veldwerken met nieuwe lijnen in zwart en nieuwe nummers in rood. Iemand die eraan g*ewetid is, heeft natuurlijk geen moeilijkheid met eene eenvoudige zaak als deze en in een blok nieuwe huisjes op een hulpkaart zullen zwarte cijfers beter spreken dan roode, maar weinig systematisch is het, vergeleken bij eene inrichting dier stukken, met zoowel nieuwe lijnen als nieuwe nummers èn op hulpkaart èn op veldwerk in rood, onveranderde lijnen en nummers op beide in zwart. Een van de belangrijkste stukken is thans geworden het veld werk; toen de eischen, die aan de kadastrale gegevens omtrent de grenzen gesteld werden, groeiden, kwamen de landmeters, de kaart meer op de juiste waarde schattend, ertoe mooier, grooter en beter veldwerk te maken. Bij grensuitzettingen niet alleen worden veldwerken uit het archief gebruikt, ook bij den gewonen dienst zoekt men ze bijna voor elke meting op, om meetlijnen ervan te gebruiken of aanteekeningen ervan te benutten; de vroeger opgemaakte hulpkaarten zijn hierbij niet van direct belang, hoewel voor een goed overzicht wel noodig. Indien het gebruik, dat indertijd ontstaan was, om de nieuw opgemeten lijnen op het veldwerk, niet alleen op de kopie, veelal ook op het minuut door overhaling van potloodlijnen, in rood aan te geven, gehand haafd ware, zouden bij dit opzoeken der veldwerken de hulp- kaarten meer ontbeerd kunnen worden en zou het raadplegen van de veldwerken op het terrein, waar soms veel exemplaren tegelijk in handen moeten zijn, gemakkelijker zijn. Werden bovendien de onvernummerde perceelen op de veldwerken onder ling verwezen door middel van de archiefnummers van deze, dan zou men, uitgaande van het plan, meestal zonder hulpkaarten en daardoor vlugger dan thans mogelijk is, uit de veldwerken een beeld kunnen krijgen van de veranderingen in een terrein. Als noodig zij nog vermeld: verwijzing naar met aparte archief nummers opgeborgen P. W.-veldwerken bij de betrokken of aangrenzende perceelen op de gewone-dienstveldwerken en op eene lijst van primitieve nummers voorin de portefeuille van deze en als completeering: verwijzing evenals van veldwerk naar hulp kaart ook van hulpkaart naar veldwerk. Waar ophooping bij archiefstukken niet te voorkomen is, mag naast het streven naar overzichtelijke inrichting en goede orde-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 48