4 tot zichzelf inkeert om den afgelegden weg te overzien en de richting voor de toekomst te be'palen, zoo heeft ook de Redactie van het Weekblad door de samenstelling van dit «Herdenkings nummer» getoond, dat ook zij bij dezen mijlpaal op haar weg even heeft stil gestaan, om zich te bezinnen op haar taak. «Bij die herinnering kwam zij als vanzelf te staan voor het probleem der verhouding van notariaat en recht», zegt Prof. Scholten in zijne «Herdenking», volgende op het «Herinne ringswoord» van het Hoofdbestuur. «Het is kenmerkend voor onzen tijd, dat hier van een probleem gesproken kan worden. Voor vijftig jaar was dat niet goed mogelijk geweest,. Het recht een vaste grootheid in wet belichaamd, voor het notariaat geen andere taak in dit opzicht dan een zoo nauwkeurig mogelijke kennis van die wet zie daar de opvatting, die toen wel alge meen geweest zal zijn, die nog tahijke aanhangers heeft. Maar men begint toch meer en meer in te zien, dat het notariaat mede recht vormt. Het doet dit vooreerst door voorbereiding van de nieuwe wetten, maar het doet dat ook naast de bestaande wet binnen* de grenzen door deze gesteld, soms ook wel met over schrijding dier grenzen. Het was deze onze overtuiging, die ons aan onze medewerkers de vraag deed stellen telkens voor een bepaald gebied den invloed van het notariaat op het recht aan te wjjzen. De strekking dezer vraag is niet door allen even goed begrepen en het bleek wel weer, dat het materiaal voor de beantwoording van kwesties als deze niet gemakkelijk te vinden is, men komt nu zoo licht óf tot algemeenheden, die dit niet veel verder brengen óf tot het.aanzien van eigen beperkte ervaring voor de ervaring, een neiging, waarvoor iedere practicus op welk gebied ook op zijn hoede moet zijn. Onze medewerkers hebben zich zeker niet door haar laten leiden, maar ik kan mij begrijpen, dat nu de een of ander nog wel wat meer concrete bijzonderheden had gewenscht. Niettemin, wij meenen, dezen bundel van bijdragen tot de kennis van privaatrechtsvorming met vertrouwen aan de Nederlandsche rechtsgeleerden te mogen aanbieden. Iets van de beteekenis van het notariaat in dezen zal hun daardoor toch wel duidelijk worden.» Na aldus het met dit «Herdenkingsnummer» beoogde doel te hebben omschreven, wijdt Prof. Scholten eenige regelen aan het verschil tusschen publiek- en privaatrecht, dat hierin be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 4