53 het haast niet anders kan, b.v. bij ruilverkaveling. Er is geen aanleiding om aan te nemen, dat het Kadaster niet zou doorgaan in zijn ontwikkeling als instelling, die op het gebied van land meten het vertrouwen steeds meer verovert, in zijn ontwikkeling tot het algemeen-landmeetkundig-instituut bij uitnemendheid. Slot. Geenszins volledig werd de kadastraal-technische dienst in het voorgaande geschetst; dit kon ook het doel niet zijn. De ont wikkeling ervan werd belicht, waartoe grepen in het verleden moesten gedaan worden; hier en daar werd verwijld bijplaatsen, tot welke de lijnen, die den groei aangeven, tegenwoordig ge komen zijn en soms werd niet geschroomd die lijnen even door te trekken. Of deze in de toekomst sterker dan voorheen van richting zullen veranderen? Geleidelijke invoering van betrekke lijk kleine verbeteringen behoeft niet in den weg te staan aan ingrijpends veranderingen, die in dit bestek niet ter sprake zijn gebracht; gene kunnen passen bij nieuwigheden als b.v. districts- indeeling van den dienst met gewijzigde personeelsverhoudingen. Of moet haar nuttige werking opgeschort worden, in afwachting van de totstandkoming van grootere zaken? Nopens hypotheek recht zijn sedert i860 meerdere verbeteringen in de voorschriften ontworpen, zonder tot wet geworden te zijn, en het Algemeen Register bestaat nog. Vooral hij, die gelooft in den groei van het Kadaster, blijft zeker studie van reorganisatieplannen voor dit dienstvak van groot belang achten; verwezenlijking van de als resultaat van zulk onderzoek aangeprezen ingrijpende veranderingen blijft moge lijk, al is de conjunctuur daartoe niet altijd even gunstig. Dagelijks te werken in den kadastraal-technischen dienst is wel het beoefenen van een levend vak; dat er bij het streven naar verbetering steeds idealen blijven, maakt het voor de be oefenaren niet minder aantrekkelijk. Heines.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 53