54 HET VERZEKEREN VAN VASTE PUNTEN. De redactie vroeg indertijd aan de collega's om de ervaringen te melden, die worden opgedaan bij de verzekering van vaste punten als bedoeld in art. 77 I. K. Beschouwen wij punt 12 van dit artikel in verband met punt 13, dan komen wij vanzelf tot de conclusie, dat de bedoelde gewichtige meetlijnen zoodanig gesteld moeten worden, dat zij zooveel mogelijk over vrij en effen terrein nauwkeurig te meten zijn en blijven en bij de be staande terreinsindeeling geschikt te bezigen zijn voor detailmeting, zooals men gaarne meetlijnen van vroeger ter overname zou aantreffen in ons archief. Voor een doelmatige verzekering der meetlijnen naar punt 12 worden in of naast die meetlijnen ver- zekeringsmerken (meetpunten) gesteld op plaatsen, waar deze het minst gevaar loopen verloren te gaan, gemakkelijk te herkennen en terug te vinden zijn en geen hinder veroorzaken aan het vrije verkeer over de wegen. Voldoen de meetlijnen en meetpunten aan deze eischen, dan zullen zij bovendien bij eventueel latere hermeting van hunne omgeving, gemakkelijk in het meetlijnen stelsel dier hermeting in te schakelen zijn en is aansluiting ver kregen van de opvolgende metingen voor gewonen dienst onderling en met de hermeting, zöoals dat in punt 13 en eveneens in de H. T. W. nagestreefd wordt. In dezen gedachtegang zullen bij opnemingen voor gewonen dienst de «gewichtige meetpunten» voor de meest duurzame ver zekering in aanmerking komen, hetzij door bovengrondsche merken (kadsteenen), die na eenigen proeftijd daarvoor geschikt blijken, bouten in hechte bouwwerken enz. of door ondergronds aange brachte steenen, potbuizen, tegels enz., naar gelang de ondervinding voor ieder speciaal geval de meest geschikte soort van merken zal hebben aangewezen. Hoewel de tijd voor «rijpe» ervaring nog te kort is, kan het nuttig zijn, 'dat reeds thans daarvan iets wordt medegedeeld. Het komt ook mij voor met de redactie, dat de ervaring alleen ons kan leeren, wat de meest doelmatige wijze is om tot het beoogde doel te komen. De landmeter voor den gewonen dienst zou het liefst gebruik maken van geplaatste kadsteenen, die boven den grond uitsteken en voor ieder als zoodanig kenbaar zijn door de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 54