55 letters erop aangebracht. Maar dergelijke steenen zijn er nu eenmaal vroeger niet geplaatst. Daar moet dus nog in voorzien worden en wel op een wijze, die zoo weinig mogelijk vordert aan tijd. Het idee, ontwikkeld door collega Roelofs in de ie afl. van 1916 om over vijf jaren verdeeld het geheele land buiten de centra der steden te voorzien van steenen, zal niet in aanmerking kunnen komen door gebrek aan personeel en aan tijd. Wij zijn er dus op aangewezen om tijdens de opneming voor den gewonen dienst bij eiken post te overwegen, waar onze blijvende meet punten gesteld zullen worden. Dit heeft dan het voordeel, dat automatisch die terreinen het eerst van vaste punten voorzien worden, die het meest aan verandering onderworpen zijn. Ter reinen, waarin zelden wijziging der eigendomsgrenzen plaats vindt, reeds nu te voorzien van steenen, is als luxe te verwerpen. Bij het zoeken naar een doelmatige wijze van verzekeren ben ik begonnen met het plaatsen van houten piketten. Die zijn goedkoop en gemakkelijk te transporteeren. Mijne ervaring is echter, dat de doelmatigheid van deze wijze niet groot is, omdat het terugvinden voor later gebruik zijn bezwaren heeft. De arbeiders moeten dan gebruik maken van een schop om in de omgeving van de plaats te trachten het piket te vinden. En wordt dan eindelijk het doel bereikt, dan is het niet zonder be schadiging gebeurd. Deze beschadiging aan het vochtige hout behoeft maar een paar keer plaats te vinden om ten slotte van het piket weinig meer over te houden. Is de bodem wat vochtig, dan komt er nog bij, dat zoo'n piket in den winter naar boven is gevroren en aldus gelegenheid biedt om in 't ongereede te komen. Mocht men toch genoodzaakt zijn van houten piketten gebruik te maken, dan zou ik aan driekante de voorkeur geven, op dezelfde overweging als geleid heeft tot de driekante palen, die in de processenverbaal der gemeentegrenzen worden vermeld. Omdat de boeren ronde of vierkante palen gebrniken, is de drie kante vorm een besliste aanwijzing, dat men met een grenspaal te doen heeft. Het gebruik van houten piketten mag alleen geto lereerd worden als noodmaatregel, genomen met de bedoeling om op gewichtige meetpunten de houten piketten zoodra mogelijk te vervangen door meer duurzame en doeltreffende merken. Een betere wijze van verzekering is die door buizen, waarvoor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 55