58 VASTE PUNTEN VOOR HET KADASTER. De verschillende meetmethodes nagaande, in gebruik geweest bij de oorspronkelijke kadastrale metingen en nog in gebruik bij de hermeting van grootere terreinen, valt het op dat ze eenige overeenkomst vertoonen met op medisch gebied in gebruik zijnde geneesmethodes, of men spreekt bij het kadaster van de lineaire-, de quarrée-, de theodoliet-, de polygonale methode of onder doc toren van de allopathische-, de homoeopathische-, de radiologische methode, altijd dragen die methodes de klinkendste namen maar, de ondervinding leert, dat ze meer beloven dan dat ze geven. Van de geneesmethodes hoopt men op genezing, ze geven meestal slechts verzachting van pijn, van de meetmethodes verwacht men gaarne meetcijfers om daarmede verloren geraakte of betwiste eigendomsgrenzen onmiddellijk op het terrein weer te kunnen uitzetten, ze geven in hoofdzaak slechts materiaal voor het ver vaardigen van kaarten, waarmee men dan tracht langs een omweg de grenzen uit te zetten. Alvorens te demonstreeren welke weg moet worden ingeslagen om in dien toestand, voor zooveel het kadaster betreft, verbetering aan te brengen moet een enkel woord worden gewijd aan de beteekenis van wat men noemt de aansluitingsmethodes. Deze methodes, waarvan drie in kadastrale kringen algemeen bekend zijn, n.l. de paralelle verschuiving, de conforme overbrenging en de methode van de kleinste kwadraten, hebben voor het kadaster voornamelijk ten doel het mogelijk te maken, dat de grenzen van de afzonderlijke kaarten over 't geheele land, mits op dezelfde schaal geteekend, maar dan ook onverschillig hoe groot men de schaal neemt, volkomen zuiver tegen elkaar aansluiten. Men werkt daarbij van 't groote in 't kleinehet groote primaire drie- hoekennet over ons land, dat wij aan de graadmeting danken, is door de buitengewone zorg aan het meten van basis en hoeken be steed en dank zij de nauwkeurigheidsinstrumenten daarbij gebruikt vrij wel absoluut zuiver werk. Het secondaire net en de kadastrale MottoSteenen huizen deugen niet voor een trekkend volk, versteende stelsels niet voor een zich ontwikkelende kadastrale techniek. (Vrij naar van Eden).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 58