02 «kenmerken der Rijkswaterpassing en andere door het openbaar «gezag gestelde teekens, die als veelhoekspunten kunnen dienen, «worden in het net opgenomen, andere worden rechtstreeks daar- «aan verbonden». Zulk soort vaste punten, waarover het kadaster niets te zeggen heeft, hebben voor eigendomsgrensverzekering slechts twijfelachtige waarde en het is voor het kadaster zou ik meenen een waar testimonium paupertatis, dat het daartoe zijn toevlucht moet nemen. Zulke voorschriften hebben al een lang leven achter den rug, men vindt ze o.a. in een oud decreet van 1773 (Z. f. V. 1908) waar het heet: «Nicht allein alle und jede Grenzmarquen als «Baume, Grenzhaufen, steine etc. müssen auf den Charten mar- «quirt und bezeichnet werden sondern es soil auch der Feldmesser «sich bemühen andere feste Punkte z. b. grosze Baume, grosze «Steine und dergleichen anzuzeigen und auf der Charte mit einer «Beischrift zu marquiren, damit dergleichen Punkte auf dem Felde «nach der Charte leicht aufgefunden und aus selbiger eine Re vision vorgenommen werden kann.» Van het merken van boomen door kruissneden werd afgezien «weil es eine gar zu miszliche «Sache, da unnütze Hande leicht welche nachmachen konnten.» Uit al het voorgaande blijkt, dat men thans nog te zeer is vastgegroeid aan oude gewoonten en gebruiken, dat het kadaster eigenlijk zeer arm is aan goedgelegen eigen vaste punten en dat zulke voorschriften als in de T. V. niets anders zijn dan een be schamende erkenning van de onvolkomenheid van ons stelsel. Het zou meer in overeenstemming zijn met de beteekenis van het kadaster, wanneer het openbaar gezag, als het daar belang in stelde, zijn afstandspalen aan de kadastrale vaste punten ver zekerde, dan dat het kadaster leentjebuur moet gaan spelen en de eigendomsgrenzen vastleggen aan punten over wier stabiliteit het geen controle hoegenaamd kan uitoefenen. Ik voor mij vind ook dat: eine gar zu miszliche Sache. Wanneer we nu vragen op welke wijze is het ideaal beter te benaderen dan is mijn antwoord: door in de eerste plaats voorop te stellen wat het voornaamste is en dat is tegenwoordig niet meer de kaart, dat is de vastlegging van de eigendomsgrenzen onafhankelijk van de kaart door meting. De werkzaamheden van den landmeter met de hermeting be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 62