65 een alles behalve officieel uiterlijk en is het tegendeel van respec tabel. Een ijzeren paal daarentegen laat zich vormen, bevestigen en voegen geheel naar den plaatselijken toestand van den bodem. En wat de duurzaamheid aangaat, deze is verrassend groot, vooral wanneer de paal vóór de plaatsing met een preparaat daarvoor geschikt mastiek wordt o.a. aanbevolen wordt behandeld. Op de Zuiderbegraafplaats te Groningen ken ik een gegoten ijzeren grafdekking, dateerende van 1857 en sedert aan de invloeden van weer en bodem blootgesteld geweest, waarop de en relief aangebrachte beschrijving nog zeer duidelijk leesbaar is en die in zijn geheel vrij wel nog niets heeft geleden. Hij is juist voor eenigen tijd uit zijn scheeven stand, gedeeltelijk onder gras en modder bedolven, weer opgegraven en ziet er op zijn nieuw fundament, behoudens hier en daar enkele roestkorsten nog bijna ongeschonden uit. Het gewicht van den ontworpen paal is ongeveer 65 K°, de lengte go c.M., dikte boven 16 en onder 20 c.M. Versierd met de en relief aangebrachte letters K A D en ruim 40 c.M. boven de oppervlakte van den bodem uitstekende zal hij een goed figuur maken en wit geverfd met de letters zwart scherp tegen den ge meenlijk donkeren achtergrond uitkomen en vooral met een prismakijker op zeer grooten afstand zichtbaar zijn en van andere voorwerpen kunnen worden onderscheiden. De verzekering van de kleinpunten zou dan kunnen geschieden met een goed soort betonpaaltjes of draineerbuizen. In Duitsch- land maakt men daarvoor wel gebruik van geglazuurde hard ge bakken vierkant bewerkte buizen, lang 25 en breed 10 c.M. Deze zijn door vorm en zwaarte meer stabiel en ook gemakkelijker te onderkennen dan een gewone draineerbuis. Zoodra alle hoofdpunten in een gemeente zijn geplaatst, dan gaat de landmeter deze sectiesgewijs op de plans nommeren en zendt schetsen daarvan aan het hoofdbestuur, dat aan ander per soneel opdraagt om over het hermeten terrein een driehoeks-, eventueel polygoonmeting te verrichten met geen ander doel dan om de coördinaten van die hoofd-vaste-punten te leveren, de plaats daarvan op die wijze wiskundig vast te leggen. Op welke wijze dat zal gebeuren, hoe de driehoeks- en polygoonpunten zullen worden verzekerd, of de vaste punten onmiddellijk in dat drie hoeks- (pol.) net zullen worden opgenomen of rechtstreeks daaraan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 65