6 een eerste hypotheek zal geven, dan omvat die verplichting onge twijfeld een zoodanige eerste hypotheek, die eigenmachtigen ver koop, huurbeperkting en niet-zuivering insluit, ook al is daar met geen woord over gesproken. Niet de eerste hypotheek der wet, die van de practijk, ziedaar notarieele rechtsvorming.» Twee factoren van belang bij de vraag der rechtsvorming door het notariaat worden aldus door Prof. Sc hol ten naar voren ge schoven: /O. het karakter van het aanvullend recht der wet als beschrijving van den wetgever en 20. de concentratie van het privaatrecht in den rechter. Aan het eerste kan de naam worden verbonden van den Oud-Redacteur van het Weekblad Prof. Hamaker, aan het tweede die van den thans scheidenden Redac teur Prof. Houwing, Prof. Hamaker heeft het Weekblad ge maakt tot een rechtswetenschappelijk periodiek van den eersten rang; wel sprak hij niet over rechtsvorming door het notariaat, doch het is zijn rechtsopvatting, die thans van rechtsvorming doet spreken. Prof. Houwing heeft jaren lang het Weekblad verrijkt met de vruchten van zijner arbeid; bij hem komt het aan op een goede vorming van 's rechters oordeel. Alle rechtswetenschap is daarvoor slechts voorbereiding. Ten slotte vindt de rechter zelve het recht en ook de notaris, die als rechter functionneert. Mr. Treub wijdt in dit «Herdenkingsnummer» eene bijdrage aan «de Onwrikbaarheid van het Notarisambt». In zijne drieledige qualiteit van Eerelid en oud-Voorzitter der Broeder schap en oud-Redacteur van het Weekblad stelt hij uit den aard der zaak belang in alles wat de Broederschap en haar orgaan betreft. Trouwens alles wat op het notariaat betrekking heeft wekt bij hem aangename jeugdherinneringen en in zooverre hij heeft hunnen bijdragen tot verhooging van het peil van het notarisambt, beschouwt hij dit als de kwijting eener schuld zijner zijds aan de Broederschap en haar leden. Van zijn 2oe tot zijn 3oe jaar verkeerde hij in de kringen van het notariaat en dank baar erkent hij den invloed daarvan op zijne vorming. Bijna 40 jaar is het geleden, dat hij zelf candidaat-notaris werd, bijna 35 jaar, dat hij optrad als privaat-docent voor notariaat en fiscaal recht aan de Amsterdamsche Universiteit en eene periode van ongeveer 30 jaar is verloopen sedert Mr. Treub als Redacteur aan het hoofd stond van het Weekblad,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 6