75 de afwikkeling eener dergelijke ruilverkaveling te langwijlig en daardoor te kostbaar wordt. Wettelijke regeling alleen kan hier leiden tot het beoogde oeconomische succes en laten wij dus hopen, dat spoedig een aan de eischen van den huidigen tijd beantwoordend wetsontwerp tot regeling dezer materie het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel moge verlaten. Inmiddels is het vraagstuk der Ruilverkaveling een ander stadium ingetreden. In de Buitengewone Algemeene Vergadering der Ned. Heidemaatschappij, op 17 Maart j.l. in het Gebouw dier Maatschappij te Arnhem, is besloten tot de oprichting van eene «Hoofdafdeeling» dezer Maatschappij voor Ruilverkaveling. Het doel dezer Hoofdafdeeling is het bevorderen van het pro ductievermogen van onzen bodem door eene doelmatige indeeling der daarvoor in aanmerking komende gronden, meer in het bij zonder door «Ruilverkaveling». Zij tracht dit doel te bereiken, door: a. te streven naar eene wet op de ruilverkaveling; b. belanghebbenden op te wekken tot ruilverkaveling door woord en geschrift; c. het verleenen van bemiddeling om bij de Ned. Heidemaat schappij medewerking te vragen voor het opmaken van ruil verkavelingsplannen d. te streven naar opheffing van hetgeen in het algemeen eene doelmatige indeeling van den voor de cultuur bestemden grond belemmert; e. te streven naar het verkrijgen van eene wettelijke regeling, die het ondoelmatig verdeelen van grondbezit tegengaat; f al hetgeen verder kan dienen ter bevordering van het be oogde doel. Ziedaar de schoone taak dezer nieuwe Hoofdafdeeling. Terstond na de oprichting zijn de ter Vergadering aanwezige Ambtenaren van het Kadaster toegetreden als lid, om deel te kunnen nemen aan de beraadslagingen bij de behandeling van het Ontwerp statuten der nieuwe Vereeniging «Hoofdafdeeling Ruilverkave ling» der Ned. Heidemaatschappij, welke hare eerste Vergadering hield terstond na het sluiten der Algemeene Vergadering. Wij komen later uitvoeriger op deze aangelegenheid terug,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 75