bracht, doch de verdeeling van den horizontalen rand bevindt zich op den buitenrandkant («Stirnteilung»), De voor de af lezing in aanmerking komende gedeelten van beide randverdee- lingen bevinden zich dientengevolge met hunne noniën ongeveer in hetzelfde vlak en kunnen nu gezamenlijk volkomen scherp op hetzelfde filmbeeld worden gephotografeerd. Op den ontwik kelden filmband ziet men dan een aantal afbeeldingen, waarvan ieder den stand der noniën aangeeft tijdens de desbetreffende waarneming; elke afbeelding bestaat uit twee gedeelten, waarvan het bovenste betrekking heeft op den vertikalen- en het onderste op den horizontalen rand. De aflezing der noniën volgt dus eerst na de ontwikkeling van den filmband in het laboratorium. De randen zijn verdeeld in halve graden en de noniën geven recht streeks 0,02 graad aan, zoodat nog gemakkelijk tot op 0,01 graad kan worden afgelezen, zooals uit de hierboven staande afbeelding van den filmband blijkt. De registreer-theodoliet heeft een gebroken kijker met eene 19 voudige vergrooting en een gezichtsveld van 21/2 graad. De instelling van den kijker in horizontalen- en verticalen zin heeft plaats door middel van schroeven met drijfrad. Een schroef- wenteling verplaatst den kijker ongeveer 2 graden. Door draaiing van eene knop kunnen beide schroeven dus door een enkelen handgreep gelijktijdig worden uit- en ingeschakeld. Zijn beide schroeven uitgeschakeld, dan kan de kijker voor eene eerste in stelling op het doel vrij uit de hand om beide assen worden be wogen. De schroeven worden gedraaid door middel van krukken; aan de kruk van den horizontalen rand bevindt zich de contact inrichting, zoodat door een lichten druk met den duim of den wijsvinger van den waarnemer het contact op het oogenblik der E MB?»: W fftit lm Wl'ilW

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 86