getransporteerd. Reeds sec. na het loslaten van het contact is de camera weder voor eene nieuwe opneming klaar. De voortbeweging van den filmband zoowel als de spanning der momentsluiting geschiedt met behulp van een kleinen electro motor, die aan den theodoliet is bevestigd en gedurende den geheelen tijd der waarnemingen blijft loopen, doch slechts gedu rende de llA sec., die voor het filmtransport noodig is, door middel van een «klokmagneet» met de daarvoor dienende inrichting wordt gekoppeld. Zoodra eene opneming is gedaan, sluit de af- geloopen sluiting de stroombaan voor den klokmagneet; deze wordt daardoor met een aan den motor verbonden »schijfanker» magnetisch gekoppeld en bewerkt aldus het opnieuw spannen van de sluiting en de verplaatsing van den filmband. Is dit tot stand gebracht, dan wordt bovenbedoelde stroombaan weder ge opend en daardoor de koppeling van den klokmagneet verbroken. Door zorgvuldige constructie van den motor en isoleering door middel van kurkplaten is bereikt, dat de motor kan werken zonder hinderlijke trillingen te veroorzaken. De aan den theodoliet verbonden camera is ingericht voor «kinofilm»; achtereenvolgens kunnen 200 opnemingen worden gedaan. De beeldgrootte is 20 X 25 m.M. De film is steeds strak gespannen en rolt strak af, zoodat minder scherpe beelden zijn buitengesloten. Uitnemen van den vollen- en inzetten van den nieuwen filmband kan bij daglicht geschieden. Een telwerk geeft aan hoeveel opnemingen zijn gedaan, terwijl door een «robijn glas» steeds de ligging van de film kan worden gecontro leerd. Als lichtbron dient eene electrische gloeilamp. Deze zoowel als de motor en de electromagneet worden gevoed door eene aan den theodoliet bevestigde accumulatorenbatterij van 8 Volt en 42 Amp. U. De lamp kan gemakkelijk worden verwisseld; twee reserve-lampen zijn steeds beschikbaar. Ten behoeve van de tijdsbepalingen kan eene «chronograaf» aan den theodoliet worden verbonden door middel van een tweetal daarvoor bestemde klemmen; het tijdstip der waarnemingen kan daardoor worden geregistreerd, zoonoodig met eene nauwkeurig heid van 0,001 secunde. Wordt gelijktijdig met 2 theodolieten °P gegeven standplaatsen gemeten, zooals noodig is bij de be paling der plaats van een snelbewegend voorwerp in de ruimte,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 88