8 samenstelling blijkt te beschikken. Dit ligt niet aan het gehalte zijner beoefenaars. Ook hiermede bedoel ik niets onaangenaams, maar het is algemeen bekend, dat tot aan 1878 de opleiding van de aanstaande notarissen allerdroevigst was en dat, hoewel er sedert dien groote verbetering is gekomen, ook thans nog heel wat aan ontbreekt. De kracht van het notariaat moet dus liggen in de maatschappelijke waarde van de functie, welke het uitoefent. Die functie nu kan men in één woord aangeven het notariaat heeft in het economisch leven te zorgen voor de noodige rechts zekerheid. De behoefte daaraan vermindert niet, welke wijzi gingen het maatschappelijk organisme ook moge ondergaan. Men behoeft dan ook geen profeet te zijn om te kunnen voor spellen, dat men het notariaat zal blijven behoeven, hoe groot °ok_ misschien in de naaste toekomst de veranderingen op sociaal gebied zullen zijn. Uit deze korte opmerking blijkt wel dat de vraag, in welke richting het notariaat zich ontwikkeld heeft en zich verder ont wikkelen moet, m. i. het best aldus is te beantwoordenhet heeft zich ongeveer niet ontwikkeld en het zal zich waarschijnlijk verder niet veel ontwikkelen. Het is als het ware een der vaste rotsen, die ook in de hevigste branding niet van plaats of gedaante veranderen.» Natuurlijk is het notariaat niet zóó verstard, dat bijv. een no taris, die 100 jaar geleden, aan het einde van een welbesteed leven, de ganzeveder neerlei, wanneer hij thans uit zijn graf verrees, zich naar het kantoor zou kunnen spoeden om daar de zaken te regelen, maar ook dat ligt alweer niet aan het notariaat zelf, doch aan de eischen, die de economische samenleving thans stelt. Ten opzichte van familie- en erfrecht, in hoofdzaak ook wat het hypotheekwezen aangaat, is niet veel veranderd, doch de ontwikkeling van handel en nijverheid in de richting der naamlooze vennootschap en van het credietwezen in de richting der coöperatie vorderen thans van den notaris heel andere kennis, dan waarover zijn voorgangers konden beschikken. Ook ten opzichte van het internationale verkeer zal de taak van den notaris steeds belangrijker worden. «Naar die richting wijst de geheele moderne samenleving, met haar toenemende onderlinge afhankelijkheid der verschillende volken, alle instellingen op maatschappelijk en op rechtsgebied

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 8