niet wordt geteekend. Wanneer gelijktijdig beide helften van het papier gebruikt moeten worden en dus twee velletjes carbon papier moeten worden tusschengelegd, dient bovengenoemde harde schrijfvlakte tevens, om te voorkomen, dat de definitieve schets op het eerste biad zou worden overgedrukt op het derde en vierde blad. Afleggen ter verduidelijking van een ingewikkelde schets kan in dit geval direct op den achterkant geschieden. Wanneer men in het veld niet direct definitief de schets kan maken, omdat deze daartoe te ingewikkeld is en men deze niet vooraf zeer dun met zacht potlood ten kantore heeft kunnen maken, dan behoeft het carbonpapier niet te worden verwijderd, maar kan de aluminium- plaat tijdelijk tusschen het bovenste blad en het carbonpapier worden gelegd, waardoor de dunne voorloopige schets en de meetlijnen niet worden doorgedrukt. Ook kan men zonder veel bezwaar deze voorzorgsmaatregel achterwege laten, omdat bij dun schetsen met zacht potlood bijna niet wordt doorgedrukt. Het tusschenleggen van het zeer dunne cabonpapier is bij geringen wind zeer lastig (kan evenwel dikwijls reeds binnenshuis ge schieden.) Dit euvel kan zoo noodig verholpen worden door een passende, van niet te dik papier vervaardigde enveloppe te gebruiken, die aan de open zijde halfcirkelvormig is uitgesneden en zonder het carbonpapier kan worden weggetrokken. Deze enveloppe kan dan tevens dienen om het carbonpapier bij niet-gebruik in de portefeuille of elders te bewaren, zoodat het afgeven ervan on mogelijk wordt en de kleurstof niet uitdroogt. Als basis voor een nieuwe, voorloopige metingschets zooals hiervoor bedoeld, dienen de oude veldwerken, voorzoover ze duidelijk genoeg zijn en op voldoend groote schaal waren vervaardigd of men gebruike hiervoor een op het kantoor te vervaardigen schets of indien mogelijk een afdruk van een betrekkelijk veldwerk. (Het veldwerk, ook dat waarop de teekening in dorso in spiegel schrift voorkomt, volgens dit systeem verkregen, is geschikt voor lichtdruk op negatief of positief lichtpauspapier of andere ver- menigvuldigingswijzen). In de laatst genoemde gevallen kan men eventueel uit de gegevens in rooden inkt het verdeelingsontwerp aanbrengen. De aldus verkregen schets of het reeds als daartoe bruikbaar bestaande veldwerk legt men direct onder het bovenste doorschijnende blad, waarna hierop zonder carbonpapier in dun 91

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 91