zacht potlood de te maken nieuwe schets wordt voorbereid. Deze voorbereiding heeft slechts plaats, voorzoover grensteekens en perceelgrenzen en de hoofdmeetlijnen en -punten betreft, die later bij de meting met hard potlood stevig worden overgptrokken, waardoor ook de oorspronkelijke schets in schrift en teekening duidelijker wordt dan bij de thans veelal gevolgde werkwijze en ongetwijfeld de waarde van het werk wordt yerhoogd. De meet- getallen en alles, wat ter plaatse wordt opgenomen, worden dan tevens ingeschreven. Indien geen voor dit doel bruikbaar veld werk bestaat, kan de voorloopige schets van het kadastrale plan worden afgetrokken in dunne lijnen, wanneer dit althans op niet te kleine schaal is geteekend. Kan bedoelde voorbereiding om de een of andere reden niet plaats hebben, dan worde de schets geheel op het terrein dun met zacht potlood ontworpen en daarna het carbonpapier tusschen- gelegd om datgene definitief te bewerken, dat direct voor de meting noodig is. De rest kan later op het kantoor zoo noodig worden overgetrokken, waardoor de veldarbeid wordt bekort. In vele eenvoudiger gevallen kunnen de schets en de meet lijnen en meetgetallen in 't veld dadelijk stevig worden geschetst, in welke gevallen wel het duidelijkst het economische voordeel tot uiting komt. Steeds blijft het groote voordeel van de absolute betrouwbaarheid van de kopie bestaan. Het is zelfs mogelijk twee kopieën tegelijk te vervaardigen, wanneer men nog een derde vel doorschijnend papier en twee vellen carbonpapier bezigt, die nog weinig zijn gebruikt en waarvan er één slechts aan ééne zijde behoeft geprepareerd te zijn, mits men steeds stevig drukt. Men kan aldus een zeer duidelijke tweede kopie verkrijgen. Ter onderscheiding van den nieuwen en den ouden toestand worden in Duitschland de nieuwe grenzen en grensteekens in roode kleur voorgesteld. (Sedert enkele jaren was dit in de divisie «Zutphen» reeds voorgeschreven en is dit thans nog gebruikelijk, waardoor het veldwerk veel duidelijker leesbaar wordt). Men schetst deze daar te lande in 't veld, licht drukkende, met een zacht rood potlood, waarvan de kleur niet in water oplosbaar is. Er komt op den doordruk een zwakke voorstelling in zwart, die later, 't zij met hetzelfde roode potlood of met een trekpen met roode inkt door middel van rood doordrukpapier, kan worden overgetrokken. Deze methode past meer in dit systeem met het 92

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 92