93 oog op volkomen overeenstemming tusschen minuut en kopie dan het op beide exemplaren met een trekpen met roode inkt over halen, hoewel een te dikke lijn met de trekpen op den doordruk als een dunne, dubbele lijn wordt overgebracht. Het kleuren der huizen en wegen en van het water gaat op het geprepareerde papier iets beter, wanneer men het gevulde penseel eenige malen over een stuk zeep strijkt. Wanneer men geen veldwerkraam volgens nevenstaande teekening gebruikt, maar een van bordpapier vervaardigde, aan één der lange zijden voor het inschuiven opengelaten dubbele lijst, die zeer eenvoudig en goed- kooper is en waarbij men een biseau kan gebruiken, kan men desgewenscht nog papierhechters gebruiken, waardoor men nog meer zeker is, dat verschuiven mogelijk wordt. Tot op het oogenblik, dat de kopie voor opberging in het archief gereed is, verdient het aanbeveling, op de plaats van het carbon- dD CI3 papier een vel ongelijmd papier (vloei- of JoorsneZ* krantenpapier) te leggen om beschadiging van den doordruk te voorkomen. Zoodra dit kan worden weg genomen, moet daarna de kopie met talkpoeder worden gefixeerd, waartoe men ze met een hierin gedoopte prop watten zacht kan inwrijven of beter nog kan bewerken met een kleine handwals, die met daartoe geschikte stof is overtrokken. Ingeval een enkele maal na deze bewerking nog doordruk noodzakelijk mocht zijn, moet men het talkpoeder zorgvuldig met een borsteltje verwijderen, ^omdat anders het carbonpapier onbruikbaar wordt. Het proces-verbaal der meting, zooals dit volgens de voorschriften in Duitschland wordt opgemaakt, wordt ook met doordruk in duplo opgemaakt. Het kan van belang zijn ook bij ons, bij voorbeeld omtrent een te verleggen scheiding, die als onveranderd moet worden aangemerkt, zoodat geen verzwegen eigendoms overgang kan worden vermoed, een verklaring te doen teekenen door de wederzijdsche eigenaren en deze te hechten aan de veld werken. Tot dit doel kan men op deze wijze ook van deze verklaring een kopie verkrijgen, waarbij men goed doet, een stuk vloeikarton of een meermalen gevouwen krant onder de schrijvende

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 93