94 en niet niet het systeem vertrouwde hand te leggen, ten einde storende doordruk te voorkomen. De noodige materialen en het speciaal hiervoor vervaardigde papier is te verkrijgen bij de firma C. G. Blanckertz, Düssel- dorf 63, die blijkens haar prijscourant «Über- Formulare und Utensilien für das neue Durchschreibe-Verfahren bei der Feld- buchführung „Original Hütten"» geheel op de levering is ingericht. In deze catalogus is een handleiding afgedrukt, waaraan dit artikel gedeeltelijk is ontleend en waaraan is toegevoegd het oordeel van ervaren deskundigen, dat gevestigd werd na jarenlange proef nemingen. Vermeldenswaard is hieruit nog de portefeuille, die aan de binnenzijde een tasch bevat, die van dun doorschijnend celluloid is vervaardigd en het aflezen van oud veldwerk ook in den regen zonder beschadiging mogelijk maakt. Helaas is deze firma thans niet in staat, alle materialen en het papier te leveren als gevolg van schaarschte aan grondstoffen. Ongetwijfeld kunnen zij, die belang stellen in deze wijze van werken, hunne proeven nemen met hier te lande te verkrijgen materialen. Het cartonnen veldwerkraam kan door iederen boek binder worden vervaardigd en het aluminium-blad, indien hier niet te verkrijgen, kan voorloopig worden vervangen door een dunne, gladde, zinken plaat met niet te scherpe randen, die wel wat zwaarder is, maar als hulpmiddel thans ook in Duitschland hier en daar wordt gebruikt. Het is waarschijnlijk, dat deze geheel nieuwe werkwijze zich niet dadelijk ieders symphatie zal kunnen verwerven, maar de ervaring zal ongetwijfeld na ernstig voortgezette proefneming velen leeren, dat het werkelijk een zeer bruikbaar systeem is om vlugger een absoluut betrouwbare kopie van het veldwerk te verkrijgen. Daarom zullen zij, die aan kan toren werken, waar de hulpkaarten hoofdzakelijk moeten worden samengesteld uit minuutplans en verscheidene oude hulpkaarten, omdat de oude, op legprenten gelijkende, bijbladen daartoe onbruik baar zijn, ofschoon de nieuwe instructie het gebruik ervan nog toelaat, en die eiken dag prijzen, waarop een vernieuwd bijblad in gebruik kan worden genomen, te meer een voorschrift toe juichen, dat dit systeem als wenschelijk of toelaatbaar aanbeveelt, zoodat de teekenaars tijd beschikbaar krijgen, om bijbladen te vernieuwen of daartoe te worden opgeleid of nuttiger assistentie te verleenen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 94