VERNIEUWING VAN HET KADASTER. Papier. Het kadaster bevat eene doorloopende geschiedenis van de rechten op den grond. Het wordt daarom op de meest doel matige wijze ingericht, indien het voortdurend, zonder vernieuwing, kan worden bijgehouden. In een dergelijk kadaster hebben sommige bescheiden slechts eene tijdelijke beteekenis. Dit geldt vooral de boekhouding. Slechts weinige stukken doen daarbij langer dienst dan een menschenleeftijd. Een goede boekhouding verjongt zich zonder vernieuwing, alleen door bijhouding en afscheiding van wat nog slechts geschiedkundige waarde heeft (kaartsysteem). Anders is het gesteld met de bescheiden waarop de bewijs kracht is gegrond van de gegevens die de begrenzing der rechten bepalen. Ook de grenzen komen en verdwijnen, doch vele ervan houden eeuwen lang stand. De bescheiden, waarbij hunne plaats is bepaald, moeten dus ook eeuwenlang tegen den tand des tijds bestand zijn. M. a. w. de processen-verbaal van grensregeling, en de veldwerken, die de grenzen der eigendommen bepalen, mogen niet aan het gewone vergankelijke papier worden toevertrouwd. Het te bezigen papier moet grootere duurzaamheid bezitten dan schier alle in gebruik zijnde papiersoorten. Ook bij de uit goede grondstoffen vervaardigde papieren is dikwijls zooveel geofferd aan eischen die met de duurzaamheid in strijd zijn, dat zij voor het doel niet kunnen dienen. Tot die eischen behooren bijv. helder witheid, fijne gelijkmatige bewolking bij doorvallend licht, ge makkelijke radeerbaarheid. Om het papier helderwit te maken wordt het krachtig gebleekt met bijtende middelen (chloor), die den vezel der grondstof aan tasten en verzwakken. Ook krijt en dergelijke stoffen, die den weerstand van het papier tegen vouwen en scheuren zeer ver minderen, worden daartoe in de grondstof gemengd. Voor gelijkmatige bewolking en radeerbaarheid moet de vezel uiterst fijn vermalen worden. Ook schijnt de katoenvezel een-ge makkelijker radeerbare grondstof te leveren dan de linnen vezel die veel sterker is. Het papier verliest na fijne vermaling aan taaiheid, breekt gemakkelijk op de vouwen en is, bij gebruik te velde, niet bestand tegen wind. Bij het wasschen van linnen en katoenen stoffen werd in vroeger g6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 96