97 tijden hoofdzakelijk zeep gebruikt en het bleeken aan de zon op gedragen. De tegenwoordige bleekmiddelen tasten den vezel veel sterker aan. Wil men duurzaam en sterk papier vervaardigen, dan behooren daartoe nieuwe lompen van linnen (afval van confectie-fabrieken) te worden aangewend. Alsdan kan van bleekmiddelen geheel worden afgezien. Toevoeging van eene beperkte hoeveelheid katoen schijnt noodig te zijn om zekere eigenschappen te ver krijgen die het prod uk t beter geschikt maken voor teekenpapier. Dergelijk ongebleekt papier is niet helderwit en vertoont bij nauwkeurig bekijken kleine deeltjes van donkere vezels en on reinheden, die echter de duidelijkheid van het schrift of de teekening niet of zeer weinig verminderen. Nieuwe wit linnen lompen zijn in slechts zeer beperkte hoeveel heden voorhanden en bovendien door de sterkte van den vezel moeilijk in de fabriek te verwerken. Het daarvan vervaardigd papier wordt daarom, vergeleken bij ander teekenpapier, zeer duur. In vergelijking echter met de kosten van de veldaanteeke- ningen, die daarop gesteld moeten worden en allicht tientallen guldens voor een velletje papier bedragen, vallen de stuivers voor het gebezigde papier in het niet. Hetzelfde geldt voor planpapier. De vernieuwing van een kadastraal plan kost thans allicht f ^o.a f 100.Door sterk papier aan te wenden, kan de levensduur van dergelijk plan worden verdubbeld of verveelvoudigd. In het bijzonder kan dit het geval worden voor veldplans. Vooral de plans van sterk geparcelleerde terreinen, die veelvuldig gebruikt worden, zijn dikwijls in enkele jaren versleten, wijl het thans gebezigde papier geen weerstand bezit, vermoedelijk een gevolg van het versplinteren van den vezel om te voldoen aan teekenaarseischen, in de eerste plaats aan gemakkelijke radeei- baarheid. Kon men het papier voor dergelijke plans vervangen door sterk materiaal, zij het dan ook minder geschikt dan ander papier voor teekenwerk, dan zou eene groote bezuiniging kunnen ver kregen worden, zelfs al zou het papier eenige guldens per vel kosten. Nu kan men wel den papierfabrikant opdragen, nieuwe wit linnen lompen als grondstof te bezigen, men kan ook microsco-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 97