98 pisch onderzoeken welke vezels in het papier voorkomen en bij benadering welk percentage van vèrschillende vezels, doch men kan niet langs microscopischen weg vaststellen of de vezels van nieuwe lompen afkomstig zijn. Wel kan men uit andere eigen schappen (breeklengte en rekbaarheid, weerstand tegen vouwen en kreukelen, afwezigheid van zuren) de taaiheid en vermoedelijke duurzaamheid van een bepaald fabricaat bepalen (C. W. Hoffmann, Papier en papieronderzoek, Tijdschrift v. K. en L. jaargangen 1901, 1902 en 1903 en de daar aangehaalde schrijvers). In den oorlogstijd was het reeds moeilijk aan de vraag naar papier eenigszins te voldoen; aan vervaardiging van buitengewone qualiteit werd niet gedacht. Gelukkig voor het hierjbij betrokken algemeene belang was de Ingenieur-Verificateur der domeinen in bezit van teekenpapier van buitengewone sterkte, dat reeds tientallen jaren werd gebruikt, zonder eenig teeken van verval te vertoonen. Hij meende, zonder bezwaar voor zijn dienst, daarvan een aan tal vellen, tegen toezegging van restitutie, ter beschikking van de vernieuwing van het kadaster te kunnen stellen; doch nu de onvoorziene schaarschte aan grondstoffen den aanmaak van sterk papier zoo buitengewoon moeilijk heeft gemaakt, is ook zijn voorraad dermate geslonken, dat er nog alleen beschikbaar is voor de minuten van de akten, welke de Domeindienst opmaakt. Vroeger werd het ook gebruikt voor de kopieën van die akten, veldschetsen, veldwerken, enz., wat zonder bezwaar geschieden kon, omdat dit papier niet duurder was dan de in den handel aanwezige teeken- of hollandsche papieren. Gezamelijk hebben wij in de laatste maanden getracht papier te verkrijgen dat aan de strengste eischen voldoet. Daartoe werden leveringsvoorwaarden gesteld, eenigszins hooger dan die voor het beste Pruisische Normaalpapier. Nadat verschillende fabrikanten en groothandelaars verklaard hadden niet in staat te zijn dat papier te leveren, werd de firma G. Schut Zonen, papierfabrikanten te Heelsum, die in het bezit waren van eene belangrijke hoeveelheid nieuwe wit linnen lompen, bereid bevonden, papier naar de gestelde voorwaarden te leveren, onder eenig voorbehoud wat de breeklengte betreft. In onderstaande lijst zijn naast elkaar vermeld de gestelde voorwaarden, de uitkomsten van het onderzoek van het vervaar-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 98