digde papier door het bureau P. Ferman (scheikundig ingenieur te°Amsterdam) en de Pruisische voorwaarden voor het beste normaalpapier. Hieruit blijkt dat de breeklengte voldoet aan den Pruisischen eisch, doch blijft beneden de gestelde, onder eenig voorbehou aanvaarde voorwaarde. Doch in andere opzichten wordt aan de voorwaarden ruim voldaan. Het papier bleek ook zeer goed bewerkelijk met pen, trekpen en penseel. Een proef voor afdrukken van plandruk door de firma Wed. J. Ahrend Zoon gaf gunstige uitkomsten. De fabrikant had ook op zich genomen om een proef te nemen voor de vervaardiging van planpapier uit dezelfde grondstof. Deze proef gelukte minder goed. Voor de vervaardiging van planpapier is ervaring noodig die de fabrikant nog niet in voldoende mate bleek te bezitten. Van sommige vellen was de bewolking bij doorvallend licht bijzonder grof of had de satineering rimpels veroorzaakt. Het gewicht varieerde tusschen 130 en 180 gram per M 99 Leverings voorwaarden. Onderzoek door het bureau P. Ferman. Pruisisch- normaal papier le klasse. Grondstof. N ieuwe wit linnen lompen, hoogstens 40% katoen. Linnen lompenka toen beneden 40 °/0 Lompen van linnen of katoen. Aschgehalte. hoogstens 3"/„ o,7 hoogstens 3 Breeklengte. gemiddeld minstens 7000 M. of in de zwakste richting minstens 6500 M. lengterichting 5356 breedte 6788 gemiddeld 6072 M. gemiddeld minstens 6000 M. Rekbaarheid. minstens 5 °/o 6,0% minstens 4,5 Weerstand tegen kreukelen. de hoogste buitengwoon groot zeer groot. Zuren. afwezigheid. geen vrije zuren. Lijming. lijmvast; zuivere blanke dierlijke lijm, vrij van vetdeelen. lijmvasthars en dierlijke lijming; uiterst gering spoor van vet. lijmvast.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1920 | | pagina 99