95 3e. gemakwegens mindere inspanning (herhaaldelijk bukken en van plaats veranderen bij schietlood-opstelling), terwijl zij ten slotte uitmunt door eenvoud. Deze niette onderschatten voordeelen doen deze centreerinrichting vèr verkiezen boven iedere andere ons bekende werkwijze. Wij zijn herhaaldelijk in de gelegenheid geweest nieuwelingen er mede te laten werkenzij waren zonder onderscheid spoedig met de inrichting vertrouwd; bezwaren tegen de constructie werden nim- mer opgemerkt De praktijk heeft niet anders dan voordeelen te boeken gehad. Dezer- dagen toonde de heer de Koningh ons een 12 c.M, theodoliet met optische centreerinrichting, waarbij een achter het oculair geplaatste instel-lens met heugelbeweging is aangebracht, waardoor een vast oculair wordt verkregen en het enkele centimeters uitschuiven daarvan, anders noodig" bij lage centreering, wordt uitgeschakeld. Bovendien maakt deze lens het gebruik van een grooter objectief mogelijk; het bedoelde instrument, waarvan wij door beschikbaarstelling van een cliché door den heer de Koningh een afbeelding kunnen geven, heeft een 25 c.M. langen kijker met een objectief van 30 m.M. waardoor een groote helderheid wordt verkregen. Verder zijn de afgevijlde stelschroefjes van het kruisdradenraam door een omgeschroefden ring bedekt, zonder twijfel een verbetering, want: hoe minder uit-stekende deelen aan een instrument, hoe beter. Op het oculair is, evenals bij water pasinstrumenten reeds veel geschiedt, een kleine schaalverdeling aangebracht, waardoor ieder waarnemer het oculair terstond op zijn oog kan stemmen. Wij juichen het aanbrengen dezer Nederlandsche centreerinrichting, ook op eenigszins grootere instrumenten, ten zeerste toe; zij heeft haar bestaansrecht op schitterende wijze in de praktijk bewezen en verdient ons aller belangstelling volkomen. J. F. A. van Riessen, LUCHTVAART EN PHOTOGRAMMETRIE. Bij beschikking van den Minister uan Oorlog d.d. 1 April 1921, IIe Afd., N°. 167 is de «Sub-Commissie voor Photogramme-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 101