97 ii. de Ingenieur-Verificateur van het Kadaster, I. Boer Hzn., te Arnhem. Het hier bovengenoemde eerste vijftal is tevens lid van genoemde «Subcommissie voor Photogrammntrie». De samenstelling dezer Commissie «ad hoe» wettigt de hoop, dat de zoolang gekoesterde verwachting eener ruime toepassing van de luchtphotogrammetrie bij vele takken van den Staatsdienst nu spoedig in vervulling zal kunnen gaan, zoowel hier te lande als in de tropen. T. Polêe. GRONDBELASTING. Door het Bestuur van de Vereeniging voor Kadaster en Land meetkunde zijn de volgende adressen verzonden in zake het ge wijzigd ontwerp van Wet op de Grondbelasting. Aan de Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. HoogEdelgeslrenge Heer, Het bestuur van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde neemt de vrijheid Uwe aandacht te vragen voor eenige beschouwingen naar aan leiding van het gewijzigd ontwerp van Wet op de Grondbelasting. Gelijk bekend, wordt tegenwoordig belasting geheven naar de belastbare opbrengst. Het ontwerp stelt daarvoor in de plaats de verkoopwaarde. Hierbij zijn twee stelsels te onderscheiden i°. Ambtelijke vaststelling met herziening om de tien jaar; 2°. Eigen jaarlijksche aangifte met ambtelijke controle. Het eerste stelsel lag ten grondslag aan het oorspronkelijke ontwerp van Minister Treub dit werd later gewijzigd door Minister de Vries in zooverre, dat de ambtelijke vaststelling grondslag blijft van de belasting, maar voor de eerste maal een voorloopige aangifte van de belasting plichtigen wordt gevraagd, welke aangifte later gecorrigeerd wordt met terugwerkende kracht voor de belasting, door de ambtelijke vaststelling. Deze wijziging heeft boven de ambtelijke vaststelling alléén, het voor deel, dat de heffing van de verhoogde belasting reeds in 1923 kan aan vangen. Daartegenover staat het nadeel dat de schatting plaats vindt na den tijd, welke als basis der waardebepaling wordt genomen, waarmede samenhangt het stelsel der navorderingen en terugbetalingen. Volgens het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 103