100 controle verscherpt worden, naarmate meer deskundig personeel beschik baar komt, en kan het aantal opgevoerd worden tot het strikt noodige, zonder ook maar één te veel of te weinig te nemen. Desnoods beperke men zich in den beginne tot steekproeven. Bij de ambtelijke vaststelling echter moeten alle onroerende goederen in Nederland in weinige jaren geschat zijn, veranderingen bijgehouden en opnieuw getaxeerd, navorderingen en terugbetalingen gedaan, enz. Men staat hier eenerzijds voor eene afge bakende taak, anderzijds voor eene dienst, welke geheel nieuw moet worden georganiseerd. Neemt men daarbij in aanmerking, dat het ontwerp de voorloopige eigen aangifte, met het stelsel der navordering en terugbetaling, slechts voor éénmaal kent, zoodat vele administratieve werkzaamheden, welke in het stelsel der ambtelijke vaststelling niet passen en bovendien zonder blijvend nut zijn, later niet meer voorkomen, dan ligt het voor de hand, dat in de eerste jaren veel personeel zal moeten worden aangesteld, dat later bij een mindere hoeveelheid werk en bij een beter georganiseerden dienst met méér deskundig personeel overbodig zal blijken. Datzelfde zal zich herhalen bij de tienjaarlijksche herzieningeneenige jaren overstelpt met herzienings-werkzaamheden gevolgd door andere, waarin alleen de bijhoudingsdienst moet worden verricht. Eveneens zal de onder 2° vermelde overeenstemming tusschen verschillende belastingen een beperking van den omvang der werkzaamheden tot gevolg hebben. In de Mem. v. Antw. (blz. 4) wordt invoering van het voor de ver mogensbelasting reeds bestaande stelsel vaneigenaangifte ondoenlijk geacht voor de grondbelasting, omdat de verificatie van al de aangiften in den tijd van één jaar slechts met behulp van een zeer sterk bezet ambtenaren corps zou kunnen geschieden. Wij veroorloven ons daartegen op te merken dat de ervaring met eigen aangifte bij andere belastingen leert, dat geleidelijk het aantal te lage aan giften daalt, dat voorts de deskundigheid en de locale bekendheid van de ambtenaren met de ervaring stijgt, alsmede, dat bij het terugkeeren van meer normale tijden meer standvastigheid in de waardeverhoudingen zal intreden, zoodat dan de verificatie alleen waar noodig en in de tijden dat de schommelingen waarneembaar zijnbehoeft te geschieden. De lenigheid in de uitvoering is juist een groote verdienste van het stelsel van eigen aangifte, hetwelk de ambtelijke vaststelling ten eenenmale mist. Zoo kan de regeering bij het stelsel van eigen aangifte in de eeiste jaren, omdat ze dan niet over een voldoend aantal deskundige ambtenaren beschikt, haar toevlucht nemen tot steekproeven. Desgewenscht kan verder de verscherpte controle, welke gelijkmatiger waardeverhoudingen moet scheppen, het eerst worden toegepast op de groote eigendommen, waardoor de be langen van de fiscus het meest worden gediend, (Bedrag grondbelasting

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 106