101 alsmede vermogensbelasting) en daarna geleidelijk tot alle eigendommen worden uitgebreid. Het is mogelijk, dat de eigen aangifte meer administratieve werkzaam heden eischt dan een zuivere ambtelijke vaststelling, doch deze zijn juist het grootst bij de eerste aangifte, welke ook het wetsontwerp eischt, terwijl voorts niet over het hoofd gezien moet worden, dat deze werkzaamheden (aangiftebiljetten, beschrijvingslijsten enz.) van zeer eenvoudigen aard zijn, en dus veel minder kostbaar, dan de herzieningswerkzaamheden, waarvoor de regeering het noodige personeel slechts door extra toelagen en goede financieele vooruitzichten ter beschikking zal kunnen krijgen. 40. Scheiding van de grondbelasting en kadastrale dienst. Tusschen de beide diensten bestaat onder de tegenwoordige wet een nauw verband. Het kadaster moet echter niet alleen voldoen aan de eischen van den grondbelastingdienst, maar ontleent zijn hoofddoel aan zijn beteekenis voor de rechtszekerheid van den grondeigendom en de bevordering van het grondcrediet. Die eischen, door de twee administraties gesteld, zijn steeds tegenstrijdig geweest. Scheiding van de diensten van de Grondbelasting en het Kadaster zou derhalve tot gunstig gevolg hebben, dat het kadaster geheel kan worden ingericht naar de eischen, welke de grondeigendom en het grondcrediet stellen. Bij het stelsel van eigen jaarlijksche aangifte verdwijnt de belasting grondslag uit het kadaster, en is de band tusschen beide diensten verbroken. Bij ambtelijke vaststelling moet dat verband hersteld worden, tenzij men zijn toevlucht neemt tot dubbele boekhoudingen wat zoo'n matelooze en nuttelooze opdrijving van kosten zou beteekenen, dat wij niet ernstig ge noeg tegen die consequentie kunnen waarschuwen. Wij veroorloven ons hiervoor nader te verwijzen naar den brief, hierachter afgedrukt, welke door ons aan Z. Exc. den Minister van Financiën werd verzonden. Op grond van bovenstaande overwegingen nemen wij beleefd de vrijheid, U Hoogedelgestrenge de vraag in overweging te geven, of het stelsel van blijvende eigen jaarlijksche aangifte niet de voorkeur verdient boven de ambtelijke vaststelling, waarop het ontwerp is gebasseerd. Het Bestuur van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde. W: Verhoeven. H. Iwema, Secretaris. W. Smit Jr. Den Haag Leiden V Maart '21. Amsterdam

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 107