aflezing tot in zeer kleine onderdeelen van een randdeel mogelijk maakt door aanwending van den trommelniicroscoop. De rand wordt bij centesimale indeeling meestal verdeeld in ll5 graden, waarmede de schroefhoogte overeenstemt, zoodat af lezing op den schroeftrommel in 10 of 20" direct en schatting in 2 of 5CC zonder eenige inspanning kan geschieden en afmatting van den waarnemer langer uitblijft dan bij schatting met nonius of afleesmicroscoop. Vergelijkt men den tijd bij de Rijksdriehoeksmeting noodig voor het stemmen van de microscopen met de randdeelen, voor de indeeling van verschillen, voor de schatting op den trommel in onderdeelen van seconden, met den tijd noodig vpor aflezing van een afleesmicroscoop, als men met vluchtige schatting van 20cc voor grootere en 50" voor kleinere theodolieten volstaat, dan is het voordeel natuurlijk bij de laatste. Doch de practijk bij het kadaster wijst in beide gevallen in omgekeerde richting. De poging om de schatting in den afleesmicroscoop op te voeren tot iocc leidt tot wikken en wegen, tot twijfel en herhaling en kost veel tijd. Daarentegen wordt de schatting op den schroef trommel in 2 of 5CC zonder inspanning in een oogwenk verricht Hoogere nauwkeurigheid is zelden noodig, herhaalde stemming slechts bij uitzondering gewenscht. Bij de Duitsche Küstenvermessungen worden de trommel microscopen slechts éénmaal per jaar vóór de reis geregeld. «Geringe Fehler bis zu zwei Doppelsekunden lasse man bestehen» (Handbuch der Küstenvermessungen vom Reichs Marine Amt. Berlin 1906 Theil 1, Seite 39 u 40). Bovenstaande overwegingen leiden tot de conclusie, dat bij het kadaster met den trommelmicroscoop niet alleen nauwkeuriger, doch ook vlugger gewerkt zal worden dan met den afleesmicroscoop en ook door mindere inspanning dus mindere vermoeidheid de lust in- en de voortgang van het werk worden bevorderd. De werkelijke nauwkeurigheid der hoekmeting bij aanwending van den trommelmicroscoop is geringer dan de onervarene ge neigd zou zijn af te leiden uit de afleesmogelijkheid. Dit komt door de reeds opgesomde oorzaken en bovendien door de onver mijdelijke fouten in het viseeren. Men kan die beperken door aanwending van een helderen kijker (groote objectiefopening bij I 10

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 116