matige vergrooting) doch verschillen tusschen het geviseerde- en het verzekerde- in coördinaten bepaalde-punt worden daardoor niet verminderd. Dergelijke verschillen zijn reeds te duchten bij de tweederangs secondaire punten der Rijksdriehóeksmeting, voor zoover deze zijn bepaald door torenspitsen welker plaats nog niet is verzekerd en vastgelegd, hoewel de insnijding uit omringende torens reeds 15 of meer jaren oud kan zijn. Voor opsporing en verbetering dier verschillen is dan noodig hoekmeting op de naastbij gelegen torens van de primaire driehoeksmeting en van de secondaire van den tweeden rang. Dergelijke metingen moeten ook plaats hebben als nieuwe Rijksdriehoekspunten opgenomen moeten worden. Alsdan zal voor de meting een theodoliet van minstens 21 centi meter aangewend moeten worden, de berekening in het bolopper- vlak en overbrenging in het aangenomen stereografische projectievlak moeten plaats hebben. Zijn vizierfouten tot de onvermijdelijke teruggebracht, dan zullen de reeds opgesomde en andere factoren van onnauwkeurigheid toch afwijkingen in de waarnemingen der richtingen veroorzaken, die bij aanwending van den afleesmicroscoop worden verdoezeld, doch door de meerdere capaciteit van den trommelmicroscoop aan den dag treden. Die afwijkingen zullen den nog niet gerouti- neerden waarnemer wel eens leiden op een dwaalweg en hem verleiden door herhaling der rondmeting te trachten een verschil te verminderen dat niet in de meting is gelegen. Bij meerdere routine zal juist de overvloedige nauwkeurigheid der aflezing het middel worden de oorzaak van het verschil te leeren onderkennen en, voor zoover zulks zonder veel moeite en kosten mogelijk is, te temperen of weg 'te nemen. Is voor de bereiking van de vooropgestelde nauwkeurigheid de aanwending van trommelmicroscoop theodolieten noodig? Is de afleesmicroscoop daartoe ontoereikend? Zijn de afstanden der punten van Rijksdriehoeksmeting klein, zooals in groote steden, waar meerdere kerktorens in en nabij de kom, dikwijls op afstanden van minder dan één kilometer daarin zijn opgenomen, en in dicht bevolkte streken waar de kerktorens van dorpen en gehuchten gemiddeld slechts' enkele kilometers Viiteen liggen, dan zal met den nonius of den afleesmicroscoop bij 11I

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 117