kadastrale puntbepaling de middelbare fout in de coördinaten gehouden worden binnen een paar centimeters. Dit is o. a. ge bleken in de IJsselvallei onder Dieren, waar de torens ter weers zijden der rivier slechts enkele kilometers uiteen liggen. Dit zal ook het geval zijn in streken als Zuid-Limburg, waar de gemid delde afstand der torens geen 2V2 K.M. bedraagt. Doch dit zijn uitzonderingsgevallen. Regel is dat de gemid delde afstand van een punt van de Rijksdriehoeksmeting tot de omringende 5 of meer kilometers bedraagt en klimt tot bijna 10 kilometers. De gemiddelde afstand van Apeldoorn tot de naastbij gelegen punten bedraagt 8,8 kilometer. Op de Veluwe zijn die afstanden, de torens van een stad of dorp voor één gerekend, gemiddeld 7,3 kilometer, in de provincie Utrecht 6 kilometer. Ten behoeve der hermeting van Apeldoorn werden op 35 hoofdpunten der kadastrale driehoeksmeting de richtingen geme ten, grootendeels met een theodoliet van Breithaupt van 17 centimeter randmiddellijn, door den mechanicus G. de Koningh indertijd, ten behoeve der hermeting van Kootwijk, voorzien van een centesimale randverdeeling (middelbare fout r 4") en afleesmicroscopen. Op een zestal punten werd gemeten met een 12 centimeter theodoliet van Hildebrand (r 5,7CC)- De randen bij beide instrumenten zijn verdeeld in V5 graden, de schaal in de microscopen in 20 deelen dus aflezing in minuten. Met eene vergrooting van 50 verschijnt een schaaldeel in den microscoop met eene schijnbare breedte, bij Breithaupt van 0,6, bij Hildebrand van 0,4 millimeter, door schatting in vijfde deelen verkrijgt men alzoo 2occ. Ervaren waarnemers met een scherp oog brengen- hét bij goede belichting tot een schatting in tiende deelen (ll2o milimeter) of iocc. Bij den Hildebrand kost dit nog meer inspanning dan bij den Breithaupt, doch de uitkomsten wijzen geen verschil van nauwkeurigheid aan. In de viermalige rondmeting werden gemiddeld 6 richtingen op gegeven punten opgenomen, waarvoor alzoo 96 aflezingen moesten verricht worden. Uit de stationsvereffening werd als middelbare fout per ver effende richting berekend iocc, uit de puntenvereffening 1 icc, waaruit kan worden afgeleid dat de metingen met zorg verricht I 12

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 118