Want heb ik nu een perceel met een omtrek als in fig. Ill, (noorden naar boven), en beoordeel ik de ligging van het ge arceerde gedeelte van uit het midden M, dan zou ik het een noordwestelijk, in elk geval een westelijk gedeelte noemen. En toch is het een swz'rfwestelijk gedeelte. Want indien men er even critisch over nadenkt, ziet men het vage en zwevende van het begrip «midden» in. Bij de vast stelling ervan gaat men meestal wille keurig en eenzijdig te werk. Bij dit perceel bijv. is de lengterichting, door denstaart van de figuur bepaald, midden doorgedeeld, zoodat dus de invloed van den lijvigen romp geheel wordt uitgeschakeld. Het onbe vredigende van deze handelswijze is voelbaar. Hadden we met een lijn te doen, dan zouden we het midden scherp aan kunnen geven, maar waar ligt het midden van eene figuur? Voor de juiste beoordeeling van de windstreek dienen we ons op te stellen in een punt, dat inderdaad de geheele figuur vervangt, waarin alle punten gelijkelijk zijn vertegenwoordigd. Dat is het zwaartepunt, het ware centrum der figuur. Men denke maar eens aan de rol, welke dit punt vervult in de statica, in de meetkunde, bij de aansluiting van een driehoeksnet aan drie punten, bij de regels van Guldin. Is Z het zwaartepunt van het perceel, en Z' dat van 't pereeels- gedeelte, dan is de windstreek van het laatste bepaaid door de richting van de lijn Z Z'. We hebben dus dezen algemeenen regel gevonden: De windstreek van een gedeelte van een perceel wordt volkomen bepaald door de richting van de lijn tusschen de zwaartepunten van dat gedeelte en het moederperceel. Zoolang wettelijke voorschriften omtrent de bepaling van de windstreek van een gedeelte van een kadastraal perceel ontbreken en ieder die naar zijn eigen inzichten kan bepalen, zal m.i. bij de toepassing van bovengenoemde Min. aanschrijving van 9 Augustus 1916 de noodige clementie in acht genomen moeten worden. 118

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 124