ng Indien in een acte was opgegeven (in fig. II) dat rechthoek B E F G een noordoostelijk gedeelte uitmaakte van het pergeel A B C D, terwijl het een noordelijk, iets noordwesteiijk gedeelte is, dan zou dit verschil, dat kleiner is dan go°, nog toegelaten kunnen worden. Bij een verschil van go0 of meer zou dan op rectificatie moeten worden aangedrongen. B. H. Rethmeier. ARACHNE EN DE GEODETISCHE WETENSCHAR Het is den mensch niet goed de goden te verzoeken, toch zondigt hij steeds weer daartegen en ook het huidige geslacht gaat daarin nog geenszins vrijuit. Ook Arachne, de kunstvaardige dochter van Idmon, den purperverwer van Colophon, moest ervaren dat «hoovaardij komt voor den val». Zij, de bekwame weefster, had den nood- lottigen inval de godin Pallas Athene tot een wedstrijd in het weven uit te dagen; trots het waarschuwend woord van Pallas volhardde zij in haar voornemen en deze aanvaardde de uit daging. Schoon was het weefsel, dat Arachne's vingeren wrochten, interessant ook het onderwerp dat het voorstelde: de liefdes avonturen van Jupiter, den heerscher op den Olympus. Nauw zag echter Pallas de kuische dit hemeltergend gedoe of in ziedende woede vernielde zij het prachtwerk van Arachne; de arme kunstenares sloeg zij driewerf voor het hoofd met den schietspoel van cytorischen buxus, want zelfs ook yXocvxiïnrit; 'Adyvyde schitteroogige godin der Wijsheid had nog hare kleine zwakheden. De ongelukkige Arachne, ten doode bedroefd, poogde zich door ophanging te verdoen, doch Pallas had mededoogen; «zoo hang dan, maar levend» klonk't straffende machtwoord, waarbij Arachne veranderde in eene spin en tot op den huidigen dag weeft deze immer voort. p) Ovidius, Melamorphosencap. «Arachne»

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 125