HET KADASTRALE VRAAGSTUK IN NED.-INDIË. I. Inleiding. Om eene voor mijne Oud-Collega's in Nederland duidelijke be schouwing te kunnen geven over het Kadaster in Ned.-Indië, zijn ontstaan, zijn wezen en werkkring, is het noodzakelijk hem eerst te leeren kennen den Agrarischen toestand van den bodem, het object van administratie. Gemakshalve zou ik daarvoor kunnen volstaan met te ver wijzen naar Agrarische Regelingen door J. Polak met vervolg, uitgegeven bij de Landsdrukkerij te Batavia, eene zeer breed voerige handleiding voor de toepassing van de wettelijke be palingen en de administratieve voorschriften betreffende het Agrarisch Recht in Ned.-Indië, doch beter lijkt het tot besparing van kosten en tijd voor den lezer in een afzonderlijk hoofdstuk een beknopt resumé te geven, voldoende tot het leeren kennen van en oordeelen over dit onderwerp. Ook de wettelijke levering of overdracht van onroerende goe deren heeft haar invloed gehad op den werkkring en het wezen van het Kadasterinstituut. De bepalingen dienaangaande vast gesteld in het Itid. B. W. (bijna eene zuivere kopie van het Ned. B. W.) zijn nog altijd ingevolge de Wet op de overgangs- bepalingen niet op Indië van toepassing. Ook deze materie is belangrijk genoeg om hieraan een afzonderlijk hoofdstuk te wijden, omdat daardoor duidelijk aan het licht komt, dat het Indische stelsel in wezen negatief heel dicht het positieve nadert, jammer genoeg dat er nog een zeer groot verschil bestaat tusschen theorie en practijk, tusschen de gegeven voorschriften en de uit voering daarvan, tusschen menschen met Oostersche opvatting en Westersche; hierover meer in verband met de techniek. Gedachtig aan de spreuk «In het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal», zal men tevens moeten nagaan de ge schiedenis, de ontwikkelingsphasen, die het Kadaster hier in Indië doorloopen heeft. Wij krijgen dan een zuiver inzicht, hoe de gebreken, die aan het tegenwoordige instituut kleven, zijn ont staan, en hoe het goede, het meetbrievenstehel, door den drang der omstandigheden is geboren. Bij de reorganisatie van het Kadaster, die in 1873 een aanvang nam, heeft men te weinig 121

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 127