2In dit verbod zijn niet begrepen kleine stukken gronds, bestemd tot uitbreiding van steden en dorpen en tot het oprichten van inrichtingen van nijverheid. (j) De Gouverneur-Generaal kan gronden uitgeven in huur, volgens regels, bij algemeene verordening te stellen. Onder die gronden worden niet begrepen de zoodanige, door de Inlanders ontgonnen, of als algemeene weide, of uit eenigen anderen hoofde tot de dorpen of desa's behoorende. (4) Volgens regels, bij algemeene verordening te stellen, worden gronden afgestaan in erfpacht voor niet langer dan 75 jaren. (5) De Gouverneur-Generaal zorgt, dat geenerlei afstand van grond inbreuk make op de rechten der Inlandsche bevolking. 6Over gronden, door Inlanders voor eigen gebruik ontgon nen, of als gemeene weide of uit eenigen anderen hoofde tot de dorpen behoorende, wordt door den Gouverneur-Generaal niet beschikt dan ten algemeenen nutte, op den voet van artikel 77 en ten behoeve van de op hoog gezag ingevoerde cultures volgens de daarop betrekkelijke verordeningen, tegen behoorlijke schade loosstelling. (7) Grond, door Inlanders in erfelijk individueel gebruik beze ten, wordt op aanvraag van den rechtmatigen bezitter, aan dezen in eigendom afgestaan onder de noodige beperkingen, bij alge meene verordening te stellen en in den eigendomsbrief uit te drukken ten aanzien van de verplichtingen jegens den Lande en de gemeente en van de bevoegdheid tot verkoop aan niet-Inlanders. Verhuur of in gebruik-geving van grond door Inlanders aan niet-Inlanders geschiedt volgens regels, bij algemeene ver ordening te bepalen. Dit artikel 62 van het Regeeringsreglement is nader uitge werkt bij Kon. Besluit van 20 Juli 1870, N°. 15 (Ind. Stbl. N°. 118) en bij de later daarin gebrachte wijzigingen en aanvullingen, (be kend als het Agrarisch Besluit). Met toevoeging hier en daar van eene kleine Nootvolgen hieronder de voornaamste bepa lingen van dit Agrarisch Besluit: Art. 1. Behoudens opvolging van de tweede en derde bepaling- der voormelde wet (bedoeld is de Agr. wet), blijft het beginsel gehandhaafd, dat alle grond, waarop niet door anderen recht van Eigendom wordt bewezen, domein van den Staat is. i4i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 149