145 daarna ook van wege het daarop gevolgd Nederlandsch Staats bestuur en door het Britsch tusschenbestuur aan particulieren in Eigendom afgestaan. Verder zullen we nog perceelen aantreffen, waarvan de eigendom op verzoek van belanghebbenden bij rech terlijk vonnis is toegekend ingevolge verjaring, natrekking enz. enz., door zoogenaamde «eigendomsuitwijzing». Al deze perceelen liggen verspreid over geheel Nederlandsch- Indië en vormen slechts een heel klein gedeelte daarvan. Het ligt voor de hand, dat men het meerendeel dezer perceelen aan treft in Steden en Nederzettingen of in de onmiddelijke nabijheid daarvan. Het aantal, behalve dat der particuliere landerijen, neemt van dag tot dag toe, deels door uitgifte in eigendom van nieuwe perceelen, deels door splitsing van reeds bestaande perceelen. Het Staatsdomein is te onderscheiden in vrij of onbezwaard en bezwaard domein, naar gelang door anderen al dan niet persoon lijke of zakelijke rechten van minder omvang dan het eigendoms recht op den grond worden uitgeoefend. De rechtendie op het Staatsdomein kunnen worden uitge oefend zijn: 1Inlandsch bezitsrecht 2. recht van Opstal 3. recht van Erfpacht 4. recht van gebridk-, 5. recht van Bruikleen 6. huura. voor andere dan landbouwdoeleinden b. voor landbouwdoeleinden. Aangezien het Eigendomskadaster slechts de administratie voert van de onroerende zakelijke rechten op den grond zouden zonder meer buiten beschouwing kunnen blijven de rechten 1, 5 en 6 voornoemd, doch ook deze materie is voor den lezer belangrijk genoeg om er een tijdje bij stil te staan. Aanleiding tot afstand van domeingrond met eenigen titel is in den regel eene daartoe strekkende aanvraag. Slechts de rechten van Eigendom en Erfpacht worden, zoo daartoe termen aanwezig worden geacht, in het openbaar aangeboden. (Wordt vervolgd). J. H. Raeven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 153