TECHNISCHE BIJHOUDING VAN HET NIEUWE KADASTER. Voor bijhouding van een eigendomskadaster is_ de graphische methode ontoereikend. Allerlei kleine onvermijdelijke fouten hoopen zich daarbij op, totdat verschillen tusschen de meting en de gra phische voorstelling van het terrein aan den dag treden, die voor een bewijskrachtig kadaster niet kunnen geduld worden. De bijhouding der vaste punten en der grenzen van de eigen dommen moet daarom, onafhankelijk van de nauwkeurigheid van het kadastrale plan, berusten op door meting verkregen cijfers of daaruit berekende gegevens. Men kan voor dat doel verschillende wegen volgen. De meeste wegen leiden slechts tot het doel, als de veranderingen niet talrijk en weinig omvangrijk zijn, of vragen in dat geval zoo veel moeite en tijd, dat zij, in practischen zin gesproken, niet begaanbaar zijn. Dit is bijv. het geval bij de poging tot instandhouding der con structie van veelhoekszijden en meetlijnen, welke voor de opme ting bij de vernieuwing van het kadaster hebben gediend. Zelfs in de kommen van steden en dorpen, waar de huizen overal vaste punten aanbieden, om het net van veelhoekszijden en meetlijnen aan vast te leggen, kan dit stelsel niet voldoen aan den eisch eener eenvoudige, op cijfers gegronde bijhouding. Ik hoor mij al tegenwerpen, dat men elke vastgemeten huishoek in coördinaten kan berekenen en zijn alle daarvoor geschikte hoeken van huizen en andere bouwwerken vastgemeten, dan heeft men binnen gezegde kommen althans voortdurend de ge legenheid nieuwe veelhoeks- en meetpunten te bepalen en in coördinaten te berekenen. Die huishoeken kunnen tevens dienen om nieuwe veelhoeks- of meetlijnen vast te leggen en om nieuwe eigendomsgrenzen aan te meten. Zeker, theoretisch kan dat. Om de practische mogelijkheid eener dergelijke bijhouding na te gaan, moet men zich indenken, niet enkel in de technische- maar ook in de administratieve doorvoering, eeuwenlang. Men heeft in dergelijk tijdsverloop voor de kadastrale sectie, omvattende de kom eener gemeente, honderden veldwerken ver- 27

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 31