zameld. Het oorspronkelijk veldwerk bewaart het vroegere beeld van het terrein, bezet met tallooze gebouwen, vastgelegd door een zee van meetcijfers. Na een of meer eeuwen is de toestand zóó veranderd, dat men met het oorspronkelijk veldwerk zich te nauwernood meer kan verkennen. Om een nieuwe grens vast te leggen aan de bestaande bouwwerken, moet men uit de hon derden veldwerken zoeken naar de vastmeting der huishoeken, na de oorspronkelijke meting ontstaan. Hoe vindt men die? Voor zoover nieuwe huishoeken tegelijk met een nieuwe grens van eigendom zijn vastgemeten, vindt men in de nommers der nieuwe perceelen het middel om het veldwerk te vinden van de huishoeken gelegen binnen de grenzen dier perceelen, en reeds aanwezig tijdens de meting, Althans indien vernommering plaats vindt, wat niet noodig is bij grenswijziging (art. 10 en 31 der ontworpen wet op de grensregeling). Doch reeds tijdens de meting der eigendomsgrens kunnen huis hoeken vastgelegd of aangemeten zijn op aangrenzende perceelen of aan de overzijde der straat. En na de opmeting zijn gebouwen op de nieuwe perceelen afgebroken, ver- of herbouwd, nieuwe gebouwen opgetrokken en op hun beurt ver- of herbouwd of afgebroken zonder verandering der kadastrale kenmerken. Voorts kunnen nieuwe veelhoeks- of meetpunten zijn bepaald en ook daarbij huishoeken zijn vast- of aangemeten, zonder wijziging in de kenmerken der kadastrale perceelen. Hoe vindt men nu in de honderden veldwerken eener kadastrale sectie precies die exemplaren, waarop de huishoeken zijn vast- of aangemeten, welke op een bepaalden datum na een of meer eeuwen op een bepaald perceel aanwezig zijn? Hoe brengt men de, op verschillende tijden, in verband met verschillende vaste punten, verrichte metingen van huishoeken met elkaar in verband? De bijhouding van alle tot nog toe hermeten gemeenten geeft het antwoord. Men glijdt heel spoedig af naar de graphische methode. Het wiskunstig verband tusschen een aan gebouwen vastge meten eigendomsgrens, na de hermeting ontstaan, en de gebouwen, die na verloop van een of meer eeuwen op het terrein aanwezig zijn, kan uiterst ingewikkeld worden, wijl voor dat verband de 28

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 32