metingen van allerlei, intusschen weer verdwenen of gewijzigde toestanden in de gebouwen, de gegevens moeten leveren. Heeft men, met een omweg langs de hulpkaarten, al de veldwerken verzameld, waarop meetcijfers voorkomen in verband met stich ting, verbouw, herbouw, enz., dan zal dikwijls blijken, dat alleen door eene omslachtige, tijdroovende berekening de ligging van de grens ten opzichte van aanwezige gebouwen in cijfers kan worden uitgedrukt. Als oplossing om aan de graphische methode van bijhouding te ontkomen wordt aan de hand gedaan; alle huishoeken op het plan nomineren en reeds dadelijk in coördinaten berekenen. Daar naast een lijvig register aangelegd waarin de nommers, per sectie in volgorde, met hunne coördinaten zijn vermeld e,n waarbij naar de nommers der veldwerken wordt verwezen. Bij elke aan-, bij-, verbouw of afbraak alle nieuwe huishoeken nauwkeurig vast te meten aan reeds vroeger bepaalde punten, vervolgens te nommeren en te berekenen, de oude nommers op de plans te radeeren, op het register door te halen, de nieuwe bij te schrijven. De plans op groote schaal te kaarteeren, om al die nommers van huishoeken te kunnen bevatten. Zoolang 's Rijks tijd nog niet in onbeperkte hoeveelheid voor handen is, zal deze oplossing wel op praktische bezwaren afstuiten. Zij geeft ook geen uitkomst voor terreinen, waarop geen gebou wen voorkomen, d. i. voor het overwegend grootste deel der oppervlakte van ons land. Bij de vernieuwing van het kadaster van Dieren zijn slechts enkele daarvoor gunstig gelegen huishoeken vastgelegd. Zij zullen eerst in coördinaten worden berekend, zoodra zulks noodig blijkt. Zij worden op het bijblad en veldplan in rooden inkt aangeduid. Hun aantal is gering en wordt bepaald door de gelegenheid die zij bieden om een veelhoeks- of meetlijn aan te meten voor uitzetting later, of om een in de nabijheid gelegen grens van eigendom vast te meten. Bij de bepaling van nieuwe veelhoeks- 'of meetpunten kunnen de vroeger bepaalde huishoeken dienen ter controleering of bij de vereffening der berekening. Wordt in den loop der jaren ter bijhouding een huishoek als nieuw vast punt bepaald, dan wordt op het bijblad en het veld plan naar het nommer van het veldwerk in blauwen inkt ver- 2 9

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 33