3° wezen. Vervalt de huishoek als vast punt, dan wordt zulks op het veldwerk, waarop hij is vastgemeten, door kruisjes aangeduid. De roode lijnen op het bijblad en het veldplan worden dan ge radeerd. Bij de hermeting van Dieren zijn vele grenzen van eigendom aangemeten aan hoeken van gebouwen, die niet als vaste punten op bet bijblad voorkomen. Bij de bijhouding zal te velde voort durend het oorspronkelijke veldwerk worden geraadpleegd, zoodat deze aanmetingen hunne beteekenis behouden, zoolang de ge bouwen onveranderd zijn. Dergelijke aanmetingen tijdens de bijhouding op suppletoir veld werk zouden op den duur blootgesteld zijn aan het bovenbedoeld gevaar van onvindbaarheid. Hieraan wordt tegemoetgekomen door dergelijke aanmetingen op te nemen op het proces-verbaal, waarbij de nieuwe grens wordt bepaald. Zijn dergelijke meet cijfers in tegenwoordigheid of op aanwijzing van partijen vastge steld, dan behoort zulks uitdrukkelijk in het proces-verbaal te worden vermeld. Om de veldwerken te vinden, waarbij nieuwe eigendomsgrenzen zijn vastgemeten, zal men moeten teruggaan naar de perceel- nommers, waarbij de nieuwe eigendomsperceelen zijn ontstaan. Heeft geen vernommering na de vaststelling van nieuwe grenzen plaats gevonden (grenswijziging volgens art. 10 en 31 der ont worpen wet, vervanging van een betwiste grens door eene, waarmee beide partijen instemmen) dan wordt de vervallen grenslijn op het oude proces-verbaal met kruisjes doorgehaald en daarnaast wordt verwezen naar het nommer van het nieuwe proces-verbaal. Gelijke verwijzing geschiedt op het veldwerk en op de perceel- kaarten. Nu er van de duizende hoeken van gebouwen, voorkomende in een dorpskom als van Dieren, slechts enkele percenten als vaste punten zijn bepaald, is de bijhouding ervan practisch mogelijk en niet tijdroovend. Waar hun aantal in den loop der jaren te klein blijkt of door afbraak of verbouw te sterk verminderd is, kan het, bij gelegenheid der bijhondingsmetingen, worden aan gevuld. I. Boer Hz.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 34