32 Uitzonderingen op dezen regel behooren beperkt te blijven tot de gevallen, waarin afwijkingen noodig blijken voor de overzichte lijkheid van de hypothecaire boekhouding of om van niet be zwaarde gedeelten van een eigendomsperceel een certificaat van onbezwaardheid te kunnen afgeven. Dergelijke uitzondering kan bijv. wenschelijk zijn, als bezwaarde perceelsgedeelten over elkaar vallen, wat vóórkomt, als de doorhaling der inschrijving eener vervallen hypotheek, voogdijhypotheek e. d. niet kan worden verkregen. Is vóór de invoering van het nieuwe kadaster een deel van een eigendomsperceel bezwaard, onder aanduiding door één of meer nommers van geheele kadastrale perceelen, dan zullen, bij executie, gelden de grenzen van het bezwaarde deel, zooals die bepaald zijn bij de kadastrale omschrijving in het borderel. De belanghebbende kan die grenzen door een landmeter doen aan wijzen of uitzetten met de gegevens ontleend aan het kadaster, dat bestond tijdens de bezwaring. Deze uitzetting bewijst even veel of even weinig als elke andere uitzetting volgens dat kadaster. Na de overschrijving der akte van overdracht volgt boeking in het register No. 9 en ambtelijke opmeting en opmaking van een pro cesverbaal. Dit kan ook voor den verkoop als particulier werk geschieden. Zoolang geen verkoop en opmaking van een proces-verbaal heeft plaats gehad, kan toch een certificaat van onbezwaardheid van het eigendomsperceel worden afgegeven, n.l.«voor dat deel dat afkomstig is van de perceelen vroeger bekend onder sectie nommersDergelijke omschrijving in eene nieuwe akte voor vestiging van hypotheek zal voldoen aan het voorschrift van art. 37 Notariswet en zelfs aan art. 3 van den door de Staats commissie ontworpen «Algemeenen maatregel van bestuur» (Ver slag bl. 30.) De hypotheekbanken nemen echter in den regel geen genoegen met dergelijk nommer (of letter) voor het pand. Daaraan doen zij verstandig, want dan worden de grenzen vqoraf vastgesteld bij proces-verbaal en opgemeten en wordt het gevaar voor grenstwist, onder depreciatie van het pand, vermeden. Het hier behandelde geval zal bovendien zelden voorkomen. Nd de invoering van het nieuwe kadaster wordt, bij overdracht of bezwaring van een gedeelte van een eigendomsperceel, een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 36