HET GETAL De aanduiding met de letter n de beginletter van het griek- sche woord Trsplperpov, omtrek voor de verhouding van de middellijn tot den omtrek van den cirkel werd ingevoerd door Euler in de i8e eeuw en door zijne dntroductio» wereldkundig gemaakt. De oude Indiërs gebruikten voor deze verhouding 10 3,16- Blijkens den papyrus Rhind gebruikten ook de Aegyptenaren deze waarde voor ?r 3,16 en aangenomen werd, dat bij de pira mide van Cheops te Gizeh de verhouding van de hoogte tot den omtrek van het grondvlak dezelfde was als die tusschen straal en omtrek van den cirkel. Archimedes was de eerste, die het onmeetbare getal op wetenschappelijke wijze benaderde en door middel van den in- en om-geschreven 96-hoek de waarde ervan bepaalde op onge veer 22h, onder vaststelling tevens, dat de juiste waarde moest liggen tusschen 3V7 en 310/7i De Nederlanders Metius en Ludolph van Keulen bepaalden in de 16e eeuw de waarde ervan tot in een 32 a 35-tal decimalen. Om de eerste 30 cijfers achter de komma te kunnen onthouden, kwam de Fransche wiskundige Eduard Lucas tot de volgende ontboezeming Que j'aime a faire apprendre un nombre utile anx sages! Immortel Archimède, artiste, ingénieur. Qui de ton jugement peut priser la valeur! Pour moi ton problème eut de pareils avantages. Een Engelsman bereikte hetzelfde doel met: Now I know a spell unfailing An artful charm, for tasks availing, Intricate results entailing Not in too exacting moed, (Poetty is pretty good), Try the talisman. Let be Adverse ingenuity! 34

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 38