HET NIEUWE KADASTER. Advies van het publiek aan den Minister van Financiën. Excellentie, Een in den lande weinig bekende Vereeniging (die voor kadaster en landmeetkunde) heeft sinds tientallen jaren geijverd voor de behartiging van een mijner speciale belangen, welk belang meer direct vooral de grondeigenaars en hypotheekhouders aangaat, doch indirect ook het geheele volk. Immers elk middel dat er toe kan bijdragen om den grond te doen beantwoorden aan zijne bestemming: de bestaansmiddelen van het volk te verbeteren, behartigt mijn belang. Daartoe be hoort de verhooging van de opbrengst van den grond door het in cultuur brengen van woesten grond en door de cultuur steeds intensiever te drijven. Verder het geschikt maken van terreinen voor menschelijke woning, voor industrieele- en handelsinrichtingen, voor verkeer enz. Tot de middelen om een en ander te bevorderen, behoort eene meer rationeele indeeling van den grond door ruilverkaveling (ongebouwde eigendommen) en door omlegging (bouwterrein). Verder de openstelilng van het hypothecaire crediet ook voor den kleinen eigenaar, die in de eerste plaats is aangewezen om de cultuur intensief te drijven. Eindelijk de bevordering van de rechtszekerheid van grondeigendom en hypotheekrecht op zoo danige wijze, dat overdracht en bezwaring en opheffing van rechten op den grond kan geschieden vlug en met geringe kosten. Om tot dit alles te geraken moeten verschillende middelen worden aangewend in onderling verband. Een dier middelen nu, het middel, dat de aanwending van andere voorbereidt, mogelijk maakt of bevordert, is een behoorlijk ingericht kadaster. De geschiedenis van alle tijden heeft dit bewezen. Niettemin zijn er vele menschen, die de waarde van het kadaster miskennen op gronden, die slechts van hunne oppervlakkige of eenzijdige

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 45