kennis getuigen, daarentegen weinigen, die de beteekenis voor de publieke belangen van een goed ingericht kadaster beseffen. Tot die weinigen behoort Mr. Treub. Hij gaf daarvan blijk door als Minister een proef te gelasten voor vernieuwing van het kadaster op zoodanige nieuwe grondslagen, dat behoorlijke be hartiging der genoemde belangen mogelijk zou worden. Ter uitvoering van dien last werd in drie jaren tijds door enkele landmeters, met enthousiaste toewijding het nieuwe kadaster van Dieren opgemaakt. De eigenaars, die werden opgeroepen ter vaststelling der grenzen hunner eigendommen, zagen dadelijk het belang in, dat zij er bij hadden, en verleenden met algemeene ingenomenheid hunne medewerking. Sinds twee jaren wacht dat kadaster op invoering. Alvorens daartoe te besluiten heeft Uwe Excellentie goedgevonden eerst de adviezen in te winnen van allerlei ambtenaren, hetzij persoon lijk, hetzij door de besturen hunner vakvereenigingen. Doch het advies van den eigenlijken belanghebbende, en dat ben ik, het publiek, werd niet gevraagd. Hef mijn belang bij het kadaater op en het kan als nutteloos worden weggeworpen. Dat ik in staat ben mijn advies, zij het ongevraagd, te geven, dank ik aan den ingenieur-verificateur van het kadaster te Arnhem, die mij niet alleen in de gelegenheid stelde kennis te nemen van alle bescheiden, die het nieuwe kadaster vormen, van de ingekomen rapporten, van de daarbij door hem gestelde aanteekeningen enz. maar bovendien bereid bleek om, als mijn tolk, mijne indrukken, mijne meening omtrent mijne belangen en wie zou die beter kennen dan ik zelf hierbij tot uiting te brengen. Dat dit advies allerminst overbodig mag heeten, bleek mij uit de ingekomen rapporten. Op mijn belang toch wordt in bijna al die ambtelijke rapporten of niet, of slechts zijdelings en terloops acht geslagen. In een enkele wordt zelfs vrijmoedig voorgesteld, mijn belang op te offeren aan het corpsbelang of de persoonlijke aspiratie der ambtenaren, welke de rapporteurs vertegenwoordigen. Alleen de kadastraleambtenaren keken verder dan naar den invloed, die het nieuwe kadaster zou hebben op het onmiddellijk daaruit voortvloeiende werk. Welke op den langen duur de gevolgen zullen zijn, van eene algemeene vernieuwing van het kadaster, vooral voor de 42

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 46