43 bevordering der algemeene belangen bovenbedoeld, op welke wijze i.a.w. mijne belangen, de eenige, die hier gewicht in de schaal behooren te leggen, in de toekomst behartiging zullen vinden, is eene vraag, die zelfs door notarissen en hypotheek bewaarders niet onder de oogen wordt gezien. Vernoedelijk is dit hoofdzakelijk een gevolg hiervan, dat Uwe Excellentie slechts adviezen vroeg aan allerlei ambtenaren «voor zoover hun dienst aangaat.» Al kan daarmede de eenzijdigheid van de meeste rapporten verklaard worden, de cardinale gebreken worden er niet door weggenomen en eene belichting der belangen van de gemeen schap schijnt mij daarom naast de ingekomen rapporten noodzakelijk. Ik zal trachten die gemeenschapsbelangen in enkele punten kort samen te vatten. 1. De eerste behoefte, waarin het kadaster moet voorzien, is de burgerlijke staat van alle eigendommen. Daartoe moet elk eigen dom ontvangen een afzonderlijk kenmerkdat kan dienen om het met eene zekerheid, die alle twijfel uitsluit, aan te duiden in elke transactie omtrent onroerend goed. Dit kenmerk moet vol doen aan den eisch, dat het geschikt is tot grondslag voor eene zoodanige boekhouding op den grondeigendom en op alle op den grond gevestigde zakelijke rechten, dat de geschiedenis dier rechten, ook na herhaalde groote veranderingen in de indeeling van den bodem, bewaard blijft met de mogelijkheid, verdwenen grenzen van rechten met voldoende nauwkeurigheid op het terrein aan te wijzen. Daartoe is het zeer wenschelijk dit kenmerk (perceel- nommer) onveranderd te behouden, zoolang het daarmede aange duid eigendom onveranderd blijft. Splitsing en vernommering voor schattingsdoeleinden brengt verwikkeling, maakt de boek houding omslachtig, moet daarom vermeden worden. 2. Het kadaster moet de rechtszekerheid bevorderen. Deze is van tweeërlei aard. De subjectieve rechtszekerheid ten opzichte van voorgangers en opvolgers in het zakelijke recht moet ver kregen worden door geldige contracten en eene deugdelijke openbare boekhouding, beide steunende op het kadastrale perceel- nommer. De objectieve rechtszekerheid, ten opzichte van de ligging en uitgestrektheid van het eigendomsperceel, moet verkregen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 47