worden door vaststelling der grenzen door de eigenaars, de op making van een proces-verbaal der grensregeling en de openbaar making van dat stnk door nederlegging aan de bewaring der hypotheken en van het kadaster. 3. Zoolang nog voor de schatting ten behoeve van een gelijk- matigen aanslag der grondbelasting (meer een publiek dan een fiskaal belang) eene onderverdeeling van eigendommen noodig is en ook deze deelen door afzonderlijke kenmerken moeten aan geduid worden, behoort dit zoodanig te geschieden, dat de opmaking van contracten en de boekhouding op den eigendom en de zake lijke rechten daardoor niet worden bemoeielijkt. Dit wordt bereikt door de splitsing in een eigendoms- en een belasting kadaster. Het groote voordeel dier splitsing wordt niet dadelijk, doch eerst in de toekomst verkregen, na de eerstvolgende ver nieuwing der hypothecaire inschrijvingen, die niet lang meer kan uitblijven. Alsdan kan, overeenkomstig de voorstellen der Staatscommissie voor registratie, hypotheken en kadaster, de boekhouding zoodanig worden ingericht dat ik, met een oogopslag, bij elk eigendom kan zien of het onbezwaard is, dan wel, welke hypotheken er op rusten. Bij die vernieuwing zal dan tevens het oogenblik gekomen zijn om de boekhouding zoodanig in te richten, dat ik op den inhoud kan afgaan, dat ik niet meer noodig heb andere personen, wier deskundigheid ik dikwijls niet kan beoordeelen, te belasten met een onderzoek voor welker resultaten zelfs niet wordt ingestaan. Dan zal de tijd komen, dat ik zelf mijne belangen kan be hartigen, zonder de kostbare hulp van onverantwoordelijke en niet controleerbare tusschenpersonen. Dan zal het mogelijk worden den eigenaar een bewijs van zijn eigendom uit te reiken, waarop hij, alsof het een pandobject was, in crediet-instellingen leeningen kan sluiten ook van kleine en wisselende bedragen, voor korte termijnen en lage renten. Dan zal bereikt worden wat ik in den aanhef noemde de ontsluiting van het hypothecair crediet voor den kleinen man, voor den groenten- en den vruchtenkweeker. De invloed daarvan op de intensiteit der cultuur kan reusachtig worden. 44

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 48