45 4- Het kadaster behoort verder te kunnen dienen als instrument bij eene nieuwe indeeling van den bodem, gepaard met aanleg van wegen en waterloopen, ter toepassing van ruilverkaveling waarop honderdduizenden hectaren grond in ons land wachten, om in cultuur gebracht of voor een meer rationeele cultuur ge schikt te worden gemaakt. Verder bij het ontwerpen en uitvoeren van uitbreidingsplannen van steden en dorpen en de verkaveling der blokken in bouwperceelen van gunstigen vorm door middel van omlegging Umlegungwel eens verward met ruilverkaveling). Daarvoor moeten de grenzen der eigendommen volgens de ka dastrale bescheiden en de daaruit afgeleide grootten dier eigen dommen voldoende nauwkeurig zijn om, in verband met een schatting ieders waarde-aandeel te bepalen, welke moet dienen als grondslag voor de nieuwe verkaveling. De oude en de nieuwe verkaveling moeten aan denzelfden technischen grondslag verbonden worden, welke ook moet dienen voor het inmeten van onderdeelen van eigendommen van ver schillende waarde (die geenszins samenvallen met cnltuurgrenzen). Voorts moet die technische grondslag (vaste punten op het terrein)#zelf met onverzwakte nauwkeurigheid bijgehouden worden om altijddurend te dienen voor de bijhouding van alle ver anderingen in de grenzen der eigendommen. 5. Ten slotte moet voldaan worden aan den eisch der zuinigheid. De inrichting en bijhouding van het kadaster geschiede zonder over- bodigen omhaal, op de eenvoudigste wijze en met de minste kosten. Hoewel de belastingen zeer hoog zijn opgevoerd, hebben wij nog steeds een berooide schatkist. Waar moet dat heen als straks eene sterke daling van prijzen en inkomsten de opbrengst van de belastingen even snel doet teruggaan als zij in de laatste jaren is gestegen? Zuinigheid in alle takken van Staatsdienst is daarom volstrekt noodzakelijk en in de eerste plaats moet onnoodige opdrijving van uitgaven worden voorkomen. Eene splitsing van het kadaster in een eigendoms- en een belastingkadaster zonder combineering, dus met afzonderlijke bijhouding der twee deelen, zou leiden tot belangrijke verhooging der kosten, vooral indien de bijhouding van het belastingkadaster aan een afzonderlijke diensttak werd opgedragen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 49