Eet belastingkadaster kan bestaan uit eene lijst der eigendoms- perceelen, zonder vermelding van eigenaars, elk perceel onder verdeeld zoover als voor den belastinggrondslag noodig is. Wordt het totaal van den belastinggrondslag van de onderdeelen van elk eigendomsperceel overgebracht in den kadastralen legger, dan heeft men niet alleen dien grondslag per eigenaar verzameld, doch heeft ook automatisch, door de bijhouding van het eigen domskadaster, bijhouding plaats van het belastingkadaster, voor zooveel betreft wijziging in de belastingplichtigen en in de indeeling der eigendommen. De nauwkeurigheid, waarnaar bij de metingen en daarmede verband houdende berekeningen moet worden gestreefd, mag niet te laag worden aangeslagen doch evenmin te hoog. Er moet rekening worden gehouden met verschillende toestanden en be hoeften. Die behoeften zijn hooger in steden, dorpen en bouw terreinen dan op bouw- en weilanden, op deze hooger dan op woeste gronden. Eene nauwkeurigheid in de bepaling van eigendomsgronden die verder gaat dan de nauwkeurigheid der aanwijzing, bijv. eene opmeting in centimeters nauwkeurig van slooten, welk er midden als eigendomsgrens tot op geen decimeters vaststaat is zonder nut en schadelijk als zij leidt tot tijds- dus tot geldverspilling. Opneming in het raam der vaste punten van de huishoeken van alle hoofdgebouwen of althans van die der voorgevels kan geen duurzaam nut hebben, als de bijhouding ervan langs graphischen weg moet geschieden, want sinds meer dan eene eeuw is gebleken, dat graphische bijhouding met onverzwakte nauwkeurigheid niet mogelijk is. Bijhouding door berekening, met zoodanige schema tische ordening der uitkomsten, dat zij na eeuwen nog gemakkelijk te raadplegen zijn, is omslachtig, tijdroovend en kostbaar. Hoezeer ik sympathiseer met het streven van sommige land meters naar de hoogst bereikbare nauwkeurigheid, moet ik hen toch waarschuwen de grens van het practisch noodige niet te overschrijden en steeds na te gaan of het nut wel geëvenredigd is aan de kosten. Dit geldt ook voor den wensch om, ten behoeve van de bij houding van het oude kadaster, het Rijk te overdekken met vaste punten, door meting te verbinden aan de Rijksdriehoeksmeting. Uit de statistiek der hermeting van Dieren blijkt, dat de 46

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 50