47 verzekering, meting en berekening van de vaste punten ruim 38% van het totaal der kosten der vernieuwing van het kadaster uitmaakt. Het behoeft geen lang betoog dat, als hermeting van 2/5 gedeelte van het land voor dezelfde kosten kan geschieden, het daaruit dadelijk voortvloeiend nut veel grooter is. Bovendien zou men het doel; invoering van een bewijskrachtig kadaster, slechts uiterst langzaam en onvolkomen naderen. Een duidelijk overzicht van de bereikte resultaten zou moeielijk op te maken zijn en reeds lang vóór de helft van alle eigendomsgrenzen langs dien weg vastgelegd zou wezen, zouden de kosten grooter zijn dan die voor eene systematische vernieuwing van het geheele kadaster noodig. Toets ik nu het nieuwe kadaster van Dieren aan al de aan gevoerde eischen, dan valt niet te ontkennen, dat het daaraan in elk opzicht voldoet. Ook de bijhoudingsdienst in de beide laatste jaren voldeed aan de verwachting. Zoo werden mij, met verbluf fende juistheid, onvindbaar geworden grenspunten aangewezen. De eischen aan de bijhouding van het oude kadaster gesteld worden in sommige divisies of door sommige landmeters zoo hoog opgevoerd, dat de tijd voor het werk noodig daardoor meer dan verdubbeld, soms wel verviervoudigd word-, zonder evenredig nut. Het gevolg is dat voor dezelfde hoeveelheid werk aan de ééne bewaring 2 tot 4 maal zooveel landmeters en teeke naars werken als aan de andere. Mijne volle instemming heeft daarom het voorstel der Reor ganisatie-commissie om door instelling van colleges voor de bij houding en voor de vernieuwing van het kadaster te geraken tot meer uniform werk, onder uitschakeling van werk zonder evenredig nut, en eene zoodanige meer gelijkmatige verdeeling van het werk in de verschillende divisies en bewaringen, dat tal van landmeters en teekenaars beschikbaar komen voor het ver- nieuwingswerk. Het advies van den Minister van Justitie is kort en bondig; de kadastrale meting (van over te dragen of te bezwaren perceels gedeelten) behoort te volgen op de over-of inschrijving, wat be- teekent: schaf het zoogenaamde particulier werk der landmeters af.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 51